Sağlık

Erken tanı ve tedaviyle HIV hastaları normal bir yaşam sürebiliyor

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı. Dr. Behice Kurtaran, erken teşhis ve tedavi edilen HIV/AIDS hastalarının normal bir hayat sürebileceğini biliyordu.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Mikrobiyoloji Profesör Bölüm Üyesi Prof. Dr. Behice Kurtaran, erken teşhis ve tedavi edilen HIV/AIDS hastalarının normal bir hayat sürebileceğini biliyordu.

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) tarafından düzenlenen “II EKMUD Türkiye HIV Akademisi” Edirne’de başladı.

Aynı zamanda EKMUD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kurtaran, AA muhabirine HIV (insan immün yetmezlik virüsü) enfeksiyonunun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

HIV enfeksiyonunun dünya genelinde yayılımının devam ettiğini gözlemleyen Kurtaran, “HIV enfeksiyonu ülkemizde ve dünyada önemi giderek artan bir enfeksiyon hastalığıdır. HIV enfeksiyonu 1980’li yıllardan itibaren pandemi olarak başlamış ve halen herkesi etkilemeye devam etmektedir. Dünya genelinde farklı ilerliyor. Amerika ve Avrupa’da görülme sıklığı ve yeni hasta sayısı düşmeye başlasa da maalesef ülkemiz dahil bazı ülkelerde artmaya devam ediyor deyimini kullanmıştır.

Kurtaran, HIV ile mücadelede erken teşhis ve tedavinin çok önemli olduğunu vurguladı.

HIV hastalığının ölümcül olmadığını ve tedavisinin mümkün olduğunu vurgulayan Kurtaran, şunları kaydetti:

Teşhis konulan kişi sayısı çok önemli. Teşhis sonrası tedaviye başlayıp normal bir hayat sürdürebiliyorlar. Bu mesajı herkese vermek istiyoruz. Riskli cinsel ilişkiden kaçınmanın gerekliliği konusunda kamuoyu mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. Aynı şekilde zaman, bu hastalığın doğum kontrolü ile önlenebileceğini bilmek gerekir.”

“Covid’e odaklanıyoruz ama diğer alanları boş bırakamayız”

EKMUD Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan, Kovid-19 salgınıyla mücadele ederken diğer bulaşıcı hastalıkların da devam ettiğini kaydetti.

Kovid-19 dışındaki hastalıklara karşı gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade eden Şencan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kovid-19 en güncel sorunumuz ama biz Covid-19 pandemisi ile mücadele ederken HIV de devam ediyor. Covid-19 ile savaştığımız gibi sepsis ile de savaşmamız gerekiyor, doktorlarımızın bu konuda güncel olması gerekiyor. “Kovid’e odaklanıyoruz ama diğer alanları boş bırakamayız. Kovid-19’un verdiği zararın yanı sıra diğer tarafların oluşturduğu eksikliklerin de sosyal bir maliyeti var ve bunları en aza indirmeyi de amaçlıyoruz.”

Erken tanı ve tedavi ile HIV hastaları normal bir yaşam sürdürebilirler.
Erken tanı ve tedavi ile HIV hastaları normal bir yaşam sürdürebilirler.
Erken tanı ve tedavi ile HIV hastaları normal bir yaşam sürdürebilirler.
Erken tanı ve tedavi ile HIV hastaları normal bir yaşam sürdürebilirler.

Kaynak: Anadolu / Gökhan Zobar Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu