Gündem

Fas’ta Adalet ve Kalkınma Partisinden, “seçimlerin son saatlerinde ihlallere karşı durun” çağrısı

Fas Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD), yetkilileri ülkede devam eden seçimlerdeki ihlallere karşı koymaya çağırdı ve ihlallerin seçimlerin son saatlerinde artabileceğini bildirdi.

Fas’ta Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD), ülkede devam eden seçimlerdeki ihlallere karşı yetkililere çağrıda bulunarak, seçimlerin son saatlerinde ihlallerin artabileceğini bildirdi.

PJD Seçim kampanyası Merkezi yönetimden yapılan açıklamada, “Tehlikeli ihlalleri kınıyor, seçimlerin son saatlerinde artabileceğinden, yetkili ulusal ve yerel makamları buna karşı derhal sert önlem almaya çağırıyoruz” denildi. ifadesi yer aldı.

Açıklamada, söz konusu ihlallerin seçime zarar vereceği ve güvenilirliğine gölge düşüreceği hatırlatıldı.

Sandıklardan para dağıtılmaya devam edildiği ve tebligatlara rağmen yetkili makamların müdahale etmediği gibi birçok ihlalin olduğu belirtilen açıklamada, parti adaylarının şikayetlerinin dikkate alınması istendi. yerel ve ulusal yargı makamlarının hesabı.

Ayrıca açıklamada, kanunen yasak olmamakla birlikte, partinin seçmenlerin sandık merkezlerine gidişi ve tacizdeki artışın kayıtlarını tuttuğu belirtildi.

Resmi verilere göre 36 milyon nüfuslu Fas’ta yaklaşık 18 milyon seçmen bulunuyor. Temsilciler Meclisi’nde görev yapmak üzere 395 milletvekilinin seçileceği seçimlerde bu yıl ilk kez 3 milyondan fazla kişi sandık başına gidecek.

Ülkenin seçim yarışında öne çıkması beklenen partiler arasında Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD), Ulusal Bağımsızlar Birliği (RNI), Asalet ve Çağdaş Parti (PAM) ve Bağımsızlık Partisi yer alıyor.

Mevcut koalisyon hükümeti PJD (125 milletvekili), RNI (37 milletvekili), Halk Hareketi (27 milletvekili), Sosyalist Birlik (20 milletvekili) ve Anayasa Birliği’nden (23 milletvekili) oluşuyor. Muhalefet kanadı, PAM (102 milletvekili), İstiklal partisi (46 milletvekili), İlerleme ve Sosyalizm (12 milletvekili), Sol Federasyon’dan (2 milletvekili) oluşuyor.

12 bölgenin bulunduğu Fas’ta resmi olmayan seçim sonuçlarının bu akşam yerel saatle 00:00’da açıklanması bekleniyor.

Tüm seçim sonuçlarını görmek için tıklayın. İl ve ilçeler için geçmiş seçimlerin tüm sonuçları.

Kaynak: Anadolu / Hamdi Yıldız Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu