Ekonomi

Fed’in Bej Kitap’ı ABD ekonomisinin yaz döneminde büyüme hızında vites küçülttüğünü ortaya koydu

ABD Federal Rezervi (Fed), ekonomik büyümenin Temmuz ve Ağustos ayları arasındaki dönemde hafif yavaşlayarak ılımlı bir hıza ulaştığını bildirdi.

ABD merkez bankası (Güçlendirilmiş), ekonomik büyümenin Temmuz başı ile Ağustos arasındaki dönemde hafif yavaşlayarak ılımlı bir hıza ulaştığını bildirdi.

Amerikan ekonomisinin mevcut durumunun değerlendirmelerini içeren Fed’in “Bej”. Kitap” raporunun Ağustos sayısını yayınladı.

Bankanın 12 şubesinin analizi ile hazırlanan raporda, ekonomik büyümenin Temmuz ayı başından Ağustos ayına kadar olan dönemde ılımlı bir hızda yavaşladığı belirtildi.

Raporda, ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın çoğu bölgede gıda, seyahat ve turizm sektörlerindeki düşüşe bağlanabileceğini ve bunun da büyük ölçüde yeni tip koronavirüste (Kovid-) Delta varyantının yayılmasından kaynaklanan güvenlik endişelerini yansıtabileceği belirtildi. 19). epidemi.

Raporda, büyümenin yavaşladığı veya aktiviteyi yavaşlattığı ekonominin diğer sektörlerinin arz ve işgücü sıkıntısı çekenler olduğu belirtildi.

Raporda, otomobil dışı perakende satışlardaki büyümenin bazı bölgelerde biraz yavaşladığı belirtildi.

Enflasyon yüksek kaldı

Fed raporunda, “Geleceğe bakıldığında, çoğu bölgedeki şirketler, devam eden arz kesintileri ve kaynak kıtlığı konusundaki yaygın endişelere rağmen, kısa vadeli görünüm konusunda iyimser kaldı” dedi. değerlendirme yapıldı.

İstihdam artışının genel olarak tüm bölgelerde raporlanmaya devam ettiği belirtilen raporda, işgücü talebinin artmaya devam ettiği ancak tüm bölgelerde kapsamlı işgücü sıkıntısının olduğu ve bunun istihdamı sınırladığı ve çoğu durumda ticareti engellediği kaydedildi. aktivite.

Raporda, bazı bölgelerde Delta varyantındaki artış nedeniyle iş gecikmesinin ertelendiği ve bazı bölgelerde ücretlerde artış olduğu belirtildi.

Fiyat artışlarına da atıfta bulunan raporda, bölgelerin yarısının fiyat artışlarının yolunu güçlü, yarısının ılımlı olarak tanımladığı enflasyonun yüksek seviyede kaldığı bildirildi. ifadesi kullanılmıştır.

Kaynak kıtlığı ve girdi fiyatları baskısının yaygınlaşmaya devam ettiğine dikkat çeken raporda, birçok şirketin fiyatlardaki büyük artışa rağmen temel girdi tedarikinde sorun yaşadığı belirtildi.

Fed raporunda, bazı bölgelerin şirketlerin önümüzdeki aylarda satış fiyatlarında önemli artışlar beklediklerini belirttiği gözlemlendi.

Kaynak: Anadolu / Dilara Zengin Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu