Teknoloji

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesine tıp fakültesi kurulacak

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTU) Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, üniversiteleri bünyesinde bir tıp fakültesi kuracaklarını ve gelecek yıl ilk öğrencilerini kabul edeceklerini belirtti.

Gaziantep İslâm Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTU) Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, üniversiteleri bünyesinde Tıp Fakültesi Üniversite kuracaklarını ve gelecek yıl ilk öğrencilerini kabul edeceklerini ifade etti.

Hatipoğlu, Kampüs Öğrenci Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, 2019 yılında sıfırdan kurdukları GIBTU’nun akademik ve kişisel kadrosuyla eğitim yolculuğuna devam ettiğini söyledi.

Üniversitenin Türkiye’ye ve bölgeye din ve teknoloji açısından önemli hizmetler sunacağını ifade eden Hatipoğlu, “Gaziantep’e yeni bir tıp fakültesi kazandırabilir miyiz diye ciddi bir çaba içerisindeyiz. Müzakereler devam etti. “Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüştük ve sözleşmeyi imzaladık. Yeni bir tıp fakültesi kurmaya karar verdik.”

Şehirde şu anda iki tıp fakültesi bulunduğunu hatırlatan Hatipoğlu, GIBTU’da açılan üçüncü tıp fakültesinin hem şehre hem de bölgeye önemli sağlık hizmetleri ve katkılar sağlayacağını belirtti.

Akademik kadroyu kısa sürede yetiştireceklerini belirten Hatipoğlu, şöyle devam etti:

“Dr. Ersin Arslan’ın eğitim ve araştırma hastanesi ile birlikte çalışacağız. Üniversite olarak her türlü kadro imkanını açacağız. Öğretmenlerimizin orada çalışmasına izin vereceğiz. Fakültemizi nasıl geliştirebiliriz, nasıl geliştirebiliriz, bunun üzerinde çalışıyoruz. Gaziantep halkına daha iyi hizmet verebiliriz. “Sadece şehre değil bölgeye de hizmet edeceğiz.” İyi olan hastanemize önemli bir ivme kazandıracak. Vatandaşlarımız akademisyenlerimizin desteğiyle tedavi edilecek. Bilimsel bir çalışmanın yolu, iyi bir iş yapıyoruz” dedi.

Hatipoğlu, koleji kısa sürede bitireceklerini ve gelecek yıl öğrenci kabul edeceklerini sözlerine ekledi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki ise hastanede böyle bir sürecin işlemesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde eğitim ve araştırma konusunda çok az çalışmanın bulunduğunu kaydeden Tiryaki, “Hastane şu ana kadar bir üniversite ile çalışmadı. Dolayısı ile kadromuz ve nitelikli öğretmenimiz yoktu. Bu sürecin değişeceğine inandık. Rektörümüz de böyle bir durum istedi.Hastanemizi GİBTU’nun hizmetine sunacağız.Bunu yaparken üniversite personelini istihdam etme imkanımız olacak.Daha çok profesör ve doçentimiz olacak. Bundan sonra hastanemizde profesörler olacak. Hem halkımıza sağlık hizmeti verecekler hem de öğrencilerimize eğitim verecekler.”

Hastanenin başhekimi Prof. Dr. Serdar Türkmen de çalışmanın hem sağlık hem de akademik açıdan önemli katkılar sağlayacağına inandığını kaydetti.

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne tıp fakültesi kurulacak
Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne tıp fakültesi kurulacak
Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne tıp fakültesi kurulacak

Kaynak: Anadolu / Fırat Özdemir Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu