Gündem

Gaziantep’te ‘Milli Mücadele’nin 100’üncü yılı dolayısıyla etkinlik düzenlendi

ŞEHİTKAMİL, GAZİANTEP (AA) – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Antep savunmasının düzenlediği etkinlik, Antep savunmasının 100. yılı münasebetiyle düzenlendi.

Büyükşehir belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulusal Mücadelenin 100. yılında Gaziantep Sanat Merkezi’nde bugüne kadar yapılan yayıncılık faaliyetlerini anlatmak, kültür ve sanat eserlerini tanıtmak amacıyla bir etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte Antep Savunmasının simgesi oldu ŞehitkamilAnne Boyno Memik, Şahinbey, Özdemir Bey ve Karayılan’ın temsil edildiği tiyatro gösterisi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kültürüyle büyüyen Gaziantep için bir arada olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Şampiyon şehir kategorisine giren bir şehir olarak onurluyuz, şampiyon başkan. Bu atalarımızdan büyük bir miras. Yeni dünya düzeninde kim güçlü diye baktığımızda görüyoruz ki insan gücü yetiştirmişler, yetiştirmişler. yani, insan sermayesi olanlar daha güçlü konumdadır. İlhamınız varsa, donanımlı bir insansanız güçlüsünüz, çok yönlü bir insansanız güçlüsünüz.Gaziantep buna yakışan bir şehir tanımı.Atalarımızın 100 yıl orada verdiği mücadele bizim namusumuz ve şerefimizdir.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkeyi öven sözleri: “Antep halkı çalışkan ve cesurdur” “Bizi Gazi yapan en önemli iki özelliktir. bizi biz yapan şey. Kıtlığa direnen şehir, bugün lezzetin dünya başkenti haline geldi.”

Gaziantep Valisi Davut Gül, bu yıl Gaziantep’in savunmasının 100. yılını kutladıklarını belirterek, “Gazikultür AŞ’nin 100. yılındaki kültür ve sanat eserlerinin tanıtım gecesi yapılıyor. Hep beraberiz. Bence ‘Ne oldu? Kültür ve sanat konusunda yüzyıllar sonra yapılan çalışmalar, gelecekte varlığını daha da çok hissettirecektir. Gelecek nesillere aktarılacaktır. Bu nedenle bu alanda yapılan çalışmalara emeği geçen herkesin değeri büyüktür.” ifadelerini kullandı.

AK AK Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, milli mücadelenin 100. yılında gerçekleşen bu etkinliğin tarihin ve vatanseverliğin her zaman hatırlanmasında büyük değer taşıdığına dikkat çekti.

Gazikultur A.Ş. Başkanı Hakan Tanrıöver, okuma yazmanın önemine vurgu yaparak, hayata geçirdikleri çalışmalarla gelecek nesillere vatan sevgisini aşılamayı amaçladıklarını belirtti.

Gazikultur A.Ş. Genel Müdür Halil İbrahim Yakar da etkinliğin teması olan milli mücadelenin 100. yılında yürütülen yayıncılık faaliyetlerini anlatan, yapılan kültür ve sanat çalışmalarının tanıtıldığı katılımcılara bilgi verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu