Sağlık

‘Gebelikte alınan fazla kilolar ani bebek ölümü riskini artırıyor’

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Op. Dr. Hatice Korkmaz, “Hamilelikte iki kişilik yemek hem anne hem de bebeğe zararlıdır. Hamilelikte aşırı kilo alımının da bebekte şeker düşüklüğü ve bebeğin ani ölüm riskini artırdığı bilinmektedir.”

Op. Dr. Hatice Korkmaz, hamilelikte doğru beslenmenin hem anne hem de bebek sağlığı için önemine dikkat çekti. Hamilelikte beslenmenin diğer dönemlerden çok daha önemli olduğunu söyleyen Op. Dr. Hatice Korkmaz, “Kadın anne karnındaki bebeği beslemek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Ancak bu, annenin iki kişiden hamile olduğu anlamına gelmemelidir. Aşırı beslenmenin hem anneye hem de bebeğe zarar verebileceği unutulmamalıdır. -Anne adayının günlük kalori ihtiyacı sadece 350 “Sadece kalori ekleyin. Uygun kiloya ulaştığında gebe kalan sağlıklı bir anne, doğru beslenme ile gebelik sonunda yaklaşık 9-12 kilo arasında kilo alır. Aşırı kilo alımı hem anne hem de bebek için istenmeyen sonuçlar doğurabilir” dedi.

EKSTRA AĞIRLIK RİSKLERİ ÖZET BEBEK ÖLÜMÜ

Öpücük. Dr. Korkmaz sözlerine şöyle devam etti:

“Gebelikte kilo alımı, bebek ve doğumla ilgili birçok riski beraberinde getiriyor. Fazla kilolu olmak, gestasyonel tansiyonu ve gestasyonel diyabeti olumsuz etkilediği gibi, erken doğum ve iri bebek riskini de artırıyor. Bazı sorunlara da yol açabildiği biliniyor. hamilelikte aşırı kilo alımının bebekte şeker düşüklüğü ve bebeğin ani ölüm riskini de arttırdığıdır. Hamileliğin ilk günlerinde kilonuza göre değişebilse de, hamileliğin ilk günlerinde 0,5 -2 kilo almanız normal kabul edilir. hamileliğin ilk 3 ayı ve 4. ve 9. aylarda 1-2 kilo.’

KENDİNİZİ KONSERVE BALIK, ET VE SEBZE KİRALAMA

Hamilelikte sağlıklı beslenmenin ve ideal kilo almanın önemine vurgu yapan Korkmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Salata, sebze ve meyvelerin iyi yıkandığından emin olun, işlenmiş et (sosis, salam, sosis vb.) ve konserve tüketmeyin. Taze sıkılmış meyve suları ve taze pişmiş sebzeler yemeye dikkat edin. Sebzeleri haftada bir, balıkları iki kez tüketin. Haftada bir. ”3 kez kırmızı et, bir kez hindi, yumurta ve tavuk tüketerek diyetinizde protein dengesi kurmalısınız. Hamilelik sırasında kadınlar fazla besin almaktansa dengeli beslenmeyi tercih etmelidir.”

Demirören Haber Ajansı – Son Dakika Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu