Teknoloji

Gece ağrısı boyun fıtığı habercisi olabilir

Her boyun ağrısının boyun fıtığını göstermediğini belirten Dr. Eğitmen Prof. Dr. Şadiye Sarataş, “Boyun fıtığında hasta hem başını öne eğdiğinde hem de yukarı baktığında ağrısının arttığını fark eder. Boynundaki ağrı sırtına, omuzlarına ve sırtına yayılabilir. silâh.

Her boyun ağrısının boyun fıtığını göstermediğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Şadiye Sarataş, “Boyun fıtığında hasta hem başını öne eğdiğinde hem de yukarı baktığında ağrısının arttığını fark eder. Boyundaki ağrılar sırta, omuzlara, kollara kadar yayılabilir. Hastalarda gece ağrıları olabilir Uzun süre kötü pozisyonda oturmak, uzun süre araba kullanmak, hareketsiz yaşam tarzı, artan yaş, sık boyun fleksiyonu, ani hareketler ve travma boyun fıtığına neden olabilir.

Fındıkzade Medipol Üniversite Hastanesi Fizik Tedavi e Rehabilitasyon Dr. Öğretim Üyesi Üye Şadiye Sarataş boyun fıtığının altında yatan nedenleri ve tedavi yöntemlerini anlattı. Dr. Öğretim Üyesi Sarataş, boyun ağrısının bel ağrısından sonra insanların karşılaştığı kronik ağrıların en sık nedeni olduğunu belirtti. Onu çevreleyen kaslardaki ağrıdan kaynaklanır. Boynumuz 7 omurdan oluşur ve omurlarımız arasında hareket etmemizi sağlayan diskler vardır. Boyun fıtığı, boyun omurları arasındaki disklerin çeşitli nedenlerle aşınması, yırtılması veya kayması nedeniyle omurilik ve omurilikten ayrılan sinirlere yaptığı baskıdır. Uzun süre oturmak, uzun süre araba kullanmak, hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek, artan yaş, yoğun fiziksel çalışma, boynun sık fleksiyonu, ani hareketler ve travmalar boyun fıtığına neden olabilir. Sigara kullanımı da boyun fıtığı için risk faktörüdür” dedi.

ELEKTRİK ÇARPMASI GİBİ AĞRILARA DİKKAT

En sık görülen semptomun boyun ağrısı olduğuna değinen Dr. Öğretim Üyesi Üye Sarataş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hasta hem başını öne eğdiğinde hem de yukarı baktığında ağrısının arttığını fark eder. Boynundaki ağrı sırtına, omuzlarına, kollarına kadar uzanabilir. Elektrik çarpması gibi hissedebilir. Hastalarda gece ağrısı olabilir. Başını uygun bir pozisyona getirerek uyuyabildiğini söyleyen hasta, boyun ve kolundaki ağrıları artırıyor. Ağrı. Boyun ve kolda ağrı ile birlikte kas spazmına bağlı baş ağrısı, vertebral arter ve spinal sinir kökünün sıkışması görülebilir. “

Fıtık İLE KAS AĞRISI ARASINDAKİ FARKLAR

Dr. Öğretim Üyesi Üye Şadiye Sarataş fıtık ve ağrı arasındaki farkı şöyle anlattı:

“Kas ağrıları boyun fıtığı dışındaki sebeplerden de kaynaklanabilir. Basit bir kas tutulumu olabileceği gibi romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit gibi romatoid hastalıklar, eklem ve omurga kireçlenmeleri, yumuşak doku hastalıkları, hastalıklar da olabilir. Hastalık ve çeşitli tümörlere bağlı olarak bulaşıcı hastalıklar, kemik hastalıkları ve kırıkları, metabolik ve hormonal hastalıklar, kas ağrıları da gelişebilir. Ağrının yeri, oluşumu, süresi, şiddeti, süresi, yayılımı, ağrıyı tetikleyen veya arttıran veya azaltan faktörler, ağrının iklim koşulları, dinlenme ve hareketle ilgili ağrılar, gece ağrıları vb. sorgulanır. Ayrıntılı sistemik ve nörolojik muayeneler ile görüntüleme ve görüntüleme kas ağrısının nedenini ayırt etmede önemlidir.”

Bu alışkanlıklar fıtığı tetikleyebilir

Günlük hayatta farkında olmadan yapılan alışkanlıkların boyun fıtığını tetiklediğine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Sarataş, “Boyun fıtığı en sık uzun süre masa veya bilgisayar başında oturanlarda ortaya çıkıyor ve bu da duruş bozukluklarına neden oluyor. Başın 1 cm öne kaydırılmasıyla boyun bölgesindeki yük yaklaşık 2/5 oranında artıyor. cm’nin yer değiştirmesinin bir sonucu olarak, boyun omurgası, başın normal ağırlığının yaklaşık iki katı kadar bir ağırlık taşımak zorundadır. Bu ağırlık artışı, Speak’in bağlarında ve kaslarında anormal gerilimlere neden olur. ağır kaldırmak, bilgisayar/tablet/telefon ile uzun süre vakit geçirmek boyun fıtığını tetikler.

Fıtık NASIL TEŞHİS EDİLİR?

“Bel fıtığı tanısı genellikle ağrı ile başvuran hastaların fizik muayenesi sonucunda konur. Ancak baskının tam olarak nerede olduğunu veya ağrının başka bir nedeni olup olmadığını anlamak için görüntüleme tekniklerinden de yararlanılır” diyen Dr. . Öğretim Üyesi Üye Şadiye Sarataş sözlerine şöyle devam etti:

“Muayene sonrası direkt röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ile boyun fıtığı teşhisi netleşir.) Tüm omurga bölümlerinin (omurlar, diskler, omurilik ve sinirler) ayrıntılı görüntülerini sağlarlar. Ayrıca boyun fıtığı sonucu oluşabilecek sinir hasarı belirtilerini araştırmak için elektriksel sinir iletkenliği (EMG) çalışmaları yapılabilir.”

BOYUN FITIKLARININ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Dr. Öğretim Üyesi Sarataş, tedaviyle ilgili şunları söyledi: “Tedavi yöntemleri boyunluk ve kısa süreli istirahat, sinir basıncını azaltan iltihap önleyici ilaçlar, ağrı kontrolü için ağrı kesiciler, fizyoterapi, egzersiz veya epidural steroid enjeksiyonları ve ameliyattır. hastanın durumuna göre bir veya daha fazla tedavi yöntemini birleştirerek bu hedeflere ulaşmak mümkündür. Boyun fıtığında uzun süreli istirahat önerilmez. Kısa bir dinlenmeden sonra (1-2 gün) tekrar başlanması Önlem için önemlidir Kas tedavisi Önemli bir boyun fıtığı tedavisinin bir parçası fizyoterapidir Fizyoterapi, birçok farklı uygulamayı içeren bir tedavi şeklidir. , masaj, mobilizasyon, kuru iğne, kayıt, traksiyon yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleridir. ucado ağırlıklı olarak omurganın doğru kullanımı ve günlük yaşam aktiviteleri hakkında. Ardından, germe, germe, güçlendirme ve duruş egzersizlerini içeren bir egzersiz programına başlarsınız. Egzersizle birlikte yoğun egzersiz de boyun fıtığı olan hastalarda şikayetlerde artışa veya tekrarlamalara neden olabilir. Bu nedenle egzersizler hastaya faydalı olduğu sürece ve şikayetleri artırmayacak düzeyde uygulanmalıdır. Boyun fıtığı tedavisinde tamamlayıcı ve destekleyici tedavi yöntemleri olarak ağrı mezoterapisi, nöronal terapi, avantaj tedavisi ve ozon tedavisi de kullanılabilir. Diğer tedavilerden fayda görmeyen hastalarda cerrahi gerekebilir. Ameliyatın amacı diskin sinire baskı yapan kısmını çıkarmaktır” bilgisini vererek sonlandırdı.

Gece ağrısı boyun fıtığı belirtisi olabilir

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu