Sağlık

‘Gözlükten kalıcı kurtulmak mümkün’ – Haberler

Göz boyama ameliyatı olarak da bilinen Excimer lazer tedavisinin 30 yılı aşkın süredir güvenle kullanıldığını ifade eden Eye Foundation, Bayrampaşa Göz Doktorlarından Op. Dr. Ali Sipahier, “Bu tedaviyi uygulamak için 18 yaşını doldurmuş olmak, son bir yılda gözlük sayısının değişmemiş olması ve kornea tabakasının yapısal özelliklerinin yeterli olması gerekiyor. tedaviden sonra gözlük.”

Op., Göz Bayrampaşa Göz Hastanesi doktorlarından miyop, ileri görüşlülük ve astigmat denilen kırma kusurlarının kalıcı tedavisinde uygulanan Excimer lazer üzerine. Dr. Ali Sipahier açıklamalarda bulundu. Sipahier, “Lazer ışını hedeflenen dokuyu istenilen kalınlık ve genişliğe çıkarır, gözün en dış kısmında yer alan stratum corneum’da kalıcı bir değişiklik olur ve miyop, ileri görüşlülük veya astigmat tedavisi oluşur” dedi. kornea tabakasının sayısının değişmemiş olması ve kornea tabakasının yapısal özelliklerinin yeterli olması gereklidir. Bunun için rutin göz muayenesine ek olarak kornea tomografisi istenir ve doğru kişilere ameliyat uygulanabilir. nokta, Excimer lazer foto ablasyon ile 8 dereceye kadar miyopi, 5 dereceye kadar miyopi ve astigmatizmayı tedavi edebiliyoruz. ”

2 ŞEKİLDE UYGULANABİLİR

Excimer lazerin iki şekilde uygulanabileceğini söyleyen Op. Dr. Sipahier sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüzeysel ablasyon adı verilen uygulamalarda korneanın en dış tabakasında bulunan zar (epitel) çıkarılarak lazer uygulaması yapılmaktadır. Epitel kazıma (PRK) veya alkol (LASEK) yardımı ile çıkarılabilir ve bu işlem aynı zamanda Son yıllarda geliştirilen notouch adı verilen yöntem ile Excimerlazer kullanılarak el değmeden yapılabilir. Yüzey ablasyonu genellikle korneanın ince olduğu durumlarda tercih edilir, dezavantajı ise pus denilen kornea bulanıklığının oluşabilmesidir. uzun süreç “Kontakt lensler korneaya epitel iyileşene kadar 3-4 gün uygulanır, ardından maksimum görme performansına ulaşmak iki hafta sürer.”

İYİLEŞME SÜRECİ KISA

Sipahier, “Bu yöntemde korneanın üst kısmından kapak gibi flep adı verilen ince bir parça çıkarılarak tedavi edilerek flep üzerine yerleştirilir. Yani LASIK tedavisinde iki farklı lazer sistemi kullanılmaktadır ve bu uygulama Femtolazis tedavisinin tercih edilmesinin önemli nedeni iyileşme süresinin kısa olmasıdır.Ameliyattan sonraki ilk beş saat içinde hem görme hem de görme düzeldikten sonra hafif yanıklar ve ısırıklar olur. “Gelir ve şikayetler oldukça düşüyor. LASIK tedavisi olanlar ameliyattan sonraki gün işlerine dönebilirler” dedi.

VİZYON KALİTESİNİ ARTIRMAK

Op.Dr. Ali Sipahier, “Bunlara ek olarak yüksek dereceli aberasyon dediğimiz ve gözlükle düzeltilemeyen kırma kusuru olan hastalarda topografi kılavuzluğunda veya wavefront kılavuzluğunda Excimerlazer uygulamaları yapılabilir. Ülkemizde sık görülen keratokonus hastalığında. Ülkede uygun hastalarda topografi rehberliğinde tedavi ile çok başarılı sonuçlar alınabiliyor. Burada amaç gözlük takmamak. Görme kalitesini yükseltmek değil” dedi.

Demirören Haber Ajansı – Son Dakika Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu