Sağlık

Günlük vaka sayısının 500’ü aştığı Trabzon’da Sağlık Müdürü Usta’dan kurallara dikkat edilmesi uyarısı

Trabzon sağlık şefi Hakan Usta, yaylada, köyde, ilçede, merkezde, düğün, cenaze, kongre ve partide her yerde Kovid-19 vakalarının olduğunu belirterek, herkesi aşı olmaya, maske kurallarına ve mesafeye uymaya çağırdı.

Trabzon sağlık şefi Hakan Usta, yaylada, köyde, ilçede, merkezde, düğün, cenaze, kongre ve partide her yerde Kovid-19 vakalarının bulunduğunu belirterek, herkesi aşılanmaya, maske kurallarına ve mesafeye uymaya çağırdı.

Usta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trabzon’un ilk doz aşılama oranı açısından “mavi” kategorisinde yer almasından dolayı mutlu olduklarını ancak bunu yeterli görmediklerini vurguladı.

Özellikle ikinci doz aşıların ve sonraki dozun üçüncü olması gerektiğini kaydeden Usta, bu konuda daha fazlasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Öğretmenlerin bir kısmının aşı olmadığını kaydeden Usta, kendilerini, çevrelerini, öğrencileri ve velileri riske atmamak için bir an önce aşı olmalarını beklediklerini söyledi.

Aşısız öğretmenlerin haftada iki gün PCR testi yaptırmaları gerektiğini hatırlatan Usta, “O yüke girmemeleri çok önemli. Bizleri de içine koymaları çok önemli. Yürütülebilir bir yük olmadığını şimdiden hatırlatmak istiyorum. “

Usta, kentte engel ve sınır olmaması nedeniyle vaka sayısının arttığını ve vatandaşların tedbirler konusundaki duyarlılığının azaldığını belirtti.

İkinci doz yapılmasına rağmen aşılanmayan 38.000 kişiye davetiye.

Trabzon’da günlük pozitif vaka sayısının 500’ü aştığını ve artışın devam ettiğini kaydeden Usta, toplam doz sayısının 900.000’i aştığını belirtti.

İkinci dozda bugün yapılacak aşılarla 400.000 eşiğinin aşılacağını gözlemleyen Usta, ikinci doz aşı zamanı olmasına rağmen aşı yaptırmayan 38 bin kişiyi davet etti.

İlde aşılanacak 630-640 bin hedef nüfus olduğunu ancak aşılı sayısının 400 bin olduğunu vurgulayan Usta, şu değerlendirmede bulundu:

“Yani yaklaşık 200.000 kişi aşılanmamış gibi görünüyor. Aşıyı geciktirenleri, aşı zamanı geldiği halde aşı yaptırmayanları ve ilk dozunu yapıp daha sonra yaptırmayanları da eklediğimizde bu rakam yükseliyor. 300 binin üzerine çıktı.Birçok kişi daha önce aşı olmuş kişilerin korunmasını da engelliyor.Sorundan çok ciddi bir mesafe almamız gerekiyor.Bu nedenle dağlarda ve tepelerde her yerde aşı dükkanlarımız var.Ekipmanlarımızı hazır tutuyoruz. tüm hastanelerimizde ve aile hekimliği birimlerimizde popüler bir aşı oluşturmak ve üretmek için. Meydandaki aşı dükkanımız da yoğun talep görüyor. Bir şekilde aşı ile ilgili kişilerin sorularını yanıtlıyor ve aşı faaliyetini gerçekleştiriyoruz.”

Vakaların her yerde görüldüğünü vurgulayan Usta, şöyle devam etti:

“Burada birikmiş vakalar var deme şansımız yok artık her yerde vakamız var. Her yerde yaylada, köyde, şehirde, merkezde, düğünde, cenazede vaka olabiliyor. , kongrede, partide.Bu nedenle herkes kendine ve çevresine dikkat etmeli, kendini maskelemeli ve mesafeli olmalı.” Ne yazık ki her yerde vakamız var ve bir de üstüne vakası olanlar çok hevesli. gizlemek için. Bir hareketin olduğu ve kişilerin temaslarını gizlediği durumlarda vakamızdaki artışın öngörülemeyen bir şekilde devam edeceğini herkes bilmelidir.”

“Birkaç personel olarak hastaneleri ve bağlantıları ve ayrıca aşıyı yönetmekte zorlanıyoruz”

Trabzon hastanelerindeki vakaların Türkiye’de ve hatta dünyadaki vakaların aynı olduğunu belirten Usta, “Aşısız kişilerin yaklaşık yüzde 50’si hastaneye yatırılıyor. Ayrıca 35 yaşında aşılarını tamamlamayanlar da var. Gününe göre yüzde 40. Bunun yanında 3-5 kişi, tanımadığınız 10 kişi de aşıları olmasına rağmen farklı hastalıklar nedeniyle hastaneye yatırılması gereken kişiler” dedi.

Usta, aşının yüzde 90 koruma sağladığını ancak her ihtimale karşı aşı olanların maske ve mesafe kurallarına uymaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Yaylada ve diğer kırsal kesimde aşı çalışmalarının sürdüğünü anlatan Usta, muhtar ve belediye başkanlarıyla temas halinde olduklarını, 20-30 kişinin belirli bir yerde toplanması durumunda ekiplerin plan dahilinde aşıları gerçekleştirdiğini ifade etti.

Trabzon’da yayla sayısının çok fazla olduğunu belirten Usta, “Şu anda personel olarak hastaneleri, dernekleri ve aşıları yönetmekte zorlanıyoruz. Her yöne ekipman gönderme imkanımız yok, bir görüşme bekliyoruz. Bu konuda duyarlı olabilirsek ve bir an önce gruplar oluşturabilirsek, oraya hemen ekipler gönderip aşıları yapabileceğimizi sizler aracılığıyla duyurmak istiyoruz.”

Usta, hastanelerdeki vaka sayıları dikkate alındığında insanların hem aşıya, hem maskeye, hem de plaklara sahip çıkmaları gerektiğini ifade etti.

Taraftarların maçları statta izlemesi gerektiğini hatırlatan Usta, şunları söyledi:

“Trabzonspor bu konuda şehrimize katkı sağlıyor. Trabzonspor maçlarına gitme isteği aşıya destek ve katkı açısından bize umut veriyor ama yeterli değil. Taraftar dernekleriyle görüştük, çok var diyorlar. 16-17 yaş arası gençler hayran gruplarında.O grubun velilerinin onayı sonucunda, -Aşıları bilekten hızlıca yapabilecekleri ve 18 yaşından büyüklerde herhangi bir engel olmayacağı söylenmelidir. Zaten aşıları varsa maçlara gidebilecekler.Kurallar belirlendi bu kurallar hepimizi birleştiriyor ayrıca maske,mesafe ve aşı da kurallar.Kovid’de Federasyon partilere de gidebilecek. “Aşısız parti olmaz” dedi, “Ben dahil herkesin Trabzonspor’a desteğimizi esirgemeden aşılarını yaparak Trabzonspor’un yerini alması gerekiyor. Bu anlamda artan bir hassasiyetle devam etmeyi umuyoruz. “

Günlük vaka sayısının 500'ü geçtiği Trabzon'da sağlık yetkilisi Usta, kurallara dikkat edilmesi konusunda uyardı.
Günlük vaka sayısının 500'ü geçtiği Trabzon'da sağlık yetkilisi Usta, kurallara dikkat edilmesi konusunda uyardı.
Günlük vaka sayısının 500'ü geçtiği Trabzon'da sağlık yetkilisi Usta, kurallara dikkat edilmesi konusunda uyardı.
Günlük vaka sayısının 500'ü geçtiği Trabzon'da sağlık yetkilisi Usta, kurallara dikkat edilmesi konusunda uyardı.

Kaynak: Anadolu / Hamza Önder Kuloğlu Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu