Teknoloji

Hamile kadınlara ‘aşı’ önerisi

ANKARA Şehir Hastanesi Covid-19 Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Seval İzdeş, son dönemde aşısız birçok hamile kadının koronavirüse yakalandığını ve hastaneye başvurduğunu söyledi.

ANKARA Şehir Hastanesi Yoğun bakım uzmanı Covid-19 Prof. Dr. Seval İzdeş, son dönemde aşısız birçok hamile kadının koronavirüse yakalandığını ve hastaneye başvurduğunu söyledi. İzdeş, bazı hamilelerin bebeklerine dokunacağını düşünerek aşı olmadığını belirterek, “Dün gece kaybettiğimiz hamile hastamız dahil hiçbiri aşılanmadı. Dolayısıyla kendileri de çok riskli bir durumdalar. genç yaşta ölmek Aşı olmak çok önemlidir. Bu nedenle hamile olsalar dahi aşı olmalarını tavsiye ederiz.

Profesör Doktor. Seval İzdeş, DHA’ya hastanenin yoğun bakım ünitesine başvuran koronavirüs hastalarının çoğunun aşısız hastalardan oluştuğunu söyledi. Bölümde yatanların yüzde 90’ının aşılı olmadığını ve hastalığın ciddi olduğunu iddia eden İzdeş, “Kovid-19 aşılı hastalarda ortaya çıkıyor ancak bağışıklık sistemleri çok zayıf değilse genellikle bölümde kalıyor ve iyileşiyorlar. yani aşısız hastalar ve aşılı, bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar. Özellikle son zamanlarda maalesef çok fazla hamile kadın girdi. .Örnek olarak dün gece hamile bir hastamızı kaybettik.Hastamız 23 yıl 24 haftalık hamileydi.Bebeğimiz oldu ama sonra pıhtı oluştu.Hastalığın özellikle aşısız hamilelerde çok ciddi ilerlediğini gözlemledik.Bunun için Bu nedenle hamile olsalar dahi aşı olmalarını öneriyoruz.

“HİÇBİRİMİZ GÜVENLİ DEĞİL”

Gebelerin bebeklerine dokunacağını düşünerek aşı yapılmadığını belirten İzdeş, “Doktorlarınıza sorun ve tavsiye edin. Ancak aşıda zorlama olmadığı için bu yine de bir tavsiye. Bizimki de dahil hiçbiri. .Dün gece burada ölen gebenin aşısı yoktu.Yani çok riskli bir duruma düşüyorlar.Genç yaşta ölebilirler.Aşı olmak çok önemli.Burada 20-30-40 yaş arası hastalarımızı gördük. Benim genç hastam 21 yaşındaydı. Vatandaşlar aşı olmalı, “Son kişi aşılanana kadar hiçbirimiz güvende değiliz” dedi.

“Yatak sayımızı 120’ye çıkardık”

Hastanede yoğun bakım yatak sayısını 80’den 120’ye çıkardıklarını belirten İzdeş, diğer hastanelerimizde de çok sayıda yoğun bakım yatağı bulunduğunu söyledi. Bu birimde bulunan 24 yataktan 22’si şu anda dolu. 22 hastadan 20’si aşılanmamıştır. Yaşlı hastalarımız kış döneminde aşılanmıştır. 2 ay sonra daha fazla doz verilmezse, bazı insanlar tekrar hastalanır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı üçüncü doz aşıyı önerdi. Ama üçüncü doz aşısı olmayanlar zaten burada. Burada hiç aşı yaptırmamış, tek doz aşı yaptırıp yaptırmayanların olduğunu söyledi.

Hamileler için aşı önerisi
Hamileler için aşı önerisi
Hamileler için aşı önerisi
Hamileler için aşı önerisi

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu