Teknoloji

Hastaneye yatırılan Kovid-19’lu hastaların çoğunluğu aşısız gençlerden oluşuyor

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Hastanesi Eğitim ve Araştırma Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, “Son dönemde başvurduğumuz hastaların çoğu genç ve aşısız hastalar.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Kıdemli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Servisi Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, “Son zamanlarda hastaneye yatırdığımız hastaların çoğu genç ve aşısız.” dedim.

Doç. Dr. Faruk Karakeçili, Kovid-19 risk haritasında sarı kategoride yer alan Erzincan’daki aşılanma oranı ve hastanedeki yoğunluk hakkında ilgili AA’ya değerlendirme yaptı.

Hastanede aşı öncesi dönemde 65-75 yaş üstü kişilerin bulunduğunu ifade eden Karakeçili, 55 yaş altı aşısız veya eksik aşılı hastaları hastaneye yatırmaya başladıklarını söyledi.

Bu nedenle aşının önemini bir kez daha vurgulamak istediklerini söyleyen Karakeçili, şunları kaydetti:

“Türkiye’de yaklaşık 90 milyon doz aşı yapıldı. Erzincan ilimizde oranlar oldukça yüksek ama hala yüzde 50 civarında aşılama oranımız var. Bu nedenle tereddüt veya muhalefet şüphesini ortadan kaldırmak istiyoruz. Lütfen diyoruz. aşı yapın çünkü aşıların güvenliği ile ilgili. “Bugün bir problem olmadığını rahatlıkla görebiliyoruz. Dünya çapında 5 milyar doz aşı yapıldı. Aşılara bağlı ani ölüm ya da ciddi yan etkiler yok denecek kadar azdır. Son zamanlarda başvurduğumuz hastaların çoğu genç ve aşılanmamış. “

Hepsinin ortak görüşü ‘Keşke aşı olsaydık, çok özür dileriz’

Karakeçili, aşının üçüncü dozunu alanların ihmal etmemesini istedi ve yeniden aşılamanın güvenli olduğunu kaydetti.

Karakeçili, aşının hastaneye yatışları azalttığını herkesin bildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Özellikle gençlere hitap etmek istiyorum. Türkiye’de aşı karşıtlığı bu kadar abartılı değil. Ülkemizde ve Türkiye’de ilimizde aşının daha yaygın olduğunu görüyorum. Çünkü bunu yatan hastalarımızda görüyoruz. Gittiğimizde hastaya aşının durumunu sorduk. Hastalara neden aşı yapılmadığını sorduğumuzda genellikle “bir işim vardı” ya da “birkaç gün içinde olurdum” yanıtlarını alıyoruz.

Son günlerde kentte yatan hasta sayısının arttığını ve hastanelerde aşısız hastaların %60-70’inin 45-50 yaş altı olduğunu vurgulayan Özkan, “Yani çift doz aşı yapılıyor. zaman tam doz aşı yapılıyor ve yatan hastalarımız yok denecek kadar az. Zamanı gelince ertelemeyin diyoruz.” dedi.

Hastanede yatan COVID-19 hastalarının çoğu aşılanmamış gençlerdir.
Hastanede yatan COVID-19 hastalarının çoğu aşılanmamış gençlerdir.
Hastanede yatan COVID-19 hastalarının çoğu aşılanmamış gençlerdir.
Hastanede yatan COVID-19 hastalarının çoğu aşılanmamış gençlerdir.

Kaynak: Anadolu / Barış Yalçınkaya Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu