Sağlık

Hava kirliliğinin azalması ortalama yaşam süresini 2,2 yıl uzatabilir

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiyeleri çerçevesinde, küresel hava kirliliği seviyesinin azaltılmasının ortalama yaşam süresini 2,2 yıl artırabileceği belirlendi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiyeleri çerçevesinde. hava kirliliği Hastalık düzeyinin düşürülmesinin ortalama yaşam süresini 2,2 yıl artırabileceği belirlendi.

The Hill’de yer alan Haberleronaylamak, Chicago Üniversitenin Hava Kalitesi Yaşam İndeksi (AQLI) tarafından yayınlanan rapor, ortalama bir insanın, DSÖ tarafından kabul edilen hava kirliliğine üç katından fazla maruz kaldığını ve bunun da ortalama yaşam beklentisini 74’ten 72’ye düşürdüğünü ortaya koydu.

Küresel hava kirliliği seviyesinin azaltılmasının ortalama yaşam beklentisini 2,2 yıl artırabileceğini belirleyen rapor, DSÖ standartlarını karşılayacak küresel değişikliklerle birlikte insanların topluca nüfusa 17 milyar yıla kadar yaşam ekleyebileceğini belirtti. gezegenin.

Çin’de son yıllarda çevrede yaşanan gelişmelerin dünya için bir fırsat olduğu söylenirken, ABD’nin de benzer değişiklikleri yapması uzun zaman aldığı iddia edildi.

Çin’deki bu gelişmeler sayesinde kirlilik yüzde 29 azalırken, ortalama yaşam süresi yaklaşık 1,5 yıl arttı.

Şehirlerdeki hava kalitesine ilişkin WHO kılavuzu, PM 2.5 seviyelerinin (çapı 2.5 mikrometreden küçük ince partiküller) metreküp başına 10 mikrogramın altında olması gerektiğini belirtmektedir. Ancak araştırmalar, bir kişinin metreküp başına ortalama 32 mikrogram konsantrasyona maruz kaldığını vurguladı.

En yüksek PM 2.5 konsantrasyonlarına maruz kalan beş ülkeden dördü Güney Asya’da bulunurken, araştırma, kirliliğin WHO yönergelerini karşılayacak şekilde azaltılması durumunda Hindistan, Bangladeş, Nepal ve Pakistan’daki yaşam beklentisinin 5,6 yıl artacağını ortaya koydu.

Beşinci ülke olan Singapur’da, böyle bir değişiklik, sakinlerin ortalama yaşam beklentisini 3,8 yıl daha artırabilir.

Raporda, Bangkok, Ho Chi Minh ve Jakarta gibi Güneydoğu Asya’daki yoğun nüfuslu şehirlerin DSÖ yönergelerine uyması durumunda yaşam beklentisinin 2 ila 5 yıl arasında artabileceği belirtildi.

Öte yandan Orta ve Batı Afrika’da partikül kirliliğinin yaşam beklentisi üzerindeki etkilerinin HIV/AIDS ve sıtma gibi tehditlerin etkilerine eşit olduğunu ortaya koyan çalışmada, Nijer Deltası’nda ikamet edenlerin, Nijerya önlem almazsanız, yaşam beklentiniz yaklaşık 6 yıl azalacaktır.

Araştırmaya göre, 611 milyon Latin Amerika sakininin yarısından fazlası, DSÖ kılavuzunu aşan PM 2.5 seviyelerine maruz kalıyor. Çalışmada, çoğunlukla araç emisyonlarından kaynaklanan hava kirliliğinin belirli metropollerde azaltılması durumunda, yaşam süresinde Lima’da 4,7 yıl, Bogota’da 1,8 ve Medellin’de 2,2 yıl gibi önemli artışların görülebileceği belirtildi.

Kaynak: Anadolu / Mehmet Alaca Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu