Sağlık

Hemofili A tedavisi için geliştirilen gen tedavisinin İzmir’deki faz 3 çalışmasında başarı sağlandı

ABD merkezli bir ilaç firmasının hemofili A hastaları için geliştirdiği gen tedavisi, faz 3 çalışması kapsamında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki 8 hastaya başarıyla uygulandı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir İlaç Şirketin Hemofili A hastaları için geliştirdiği gen tedavisi, faz 3 çalışması kapsamındadır. Exeo Üniversite Tıp Fakültesi Hastanenizde 8 hastaya başarıyla uygulanmıştır.

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hemofilinin kanın pıhtılaşmamasından kaynaklanan ve ömür boyu süren bir gen hastalığı olduğunu söyledi.

Ege Üniversitesi’nin bünyesinde kurduğu merkezle 30 yıldır gen hastalıkları konusunda önemli çalışmalar yürüttüğünü belirten Kavaklı, “Geçen yıl, İlaç Firmanın geliştirdiği hemofili B hastaları için 4 hastamızda kanın pıhtılaşmasını sağlayan gen tedavisini uyguladık. Bu bilimsel çalışma başarılı sonuçlar vermiştir. Bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerle birlikte hemofili A hastalarına yönelik faz 3 çalışması kapsamında Türkiye’de 8 hastaya gen tedavisi uyguladık.”

Kavaklı, çocukluktan beri takip ettikleri 20 hastayı incelediklerini ve 8 hastanın gen tedavisine uygun olduğunu belirlediklerini ifade etti.

Kavaklı, “faktör 8 geni” içeren virüsün hemofili A hastalarına enjekte edildiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Gen tedavisini hastalarımıza başarıyla uyguluyoruz. Hastanın kilosuna göre 4 saat damardan veriyoruz. Hastamız bir gün hastanede kalıyor. Bu tedavi hastalara bir kez veriliyor. İnsanların genlerini değiştiriyoruz. uyguladığımız gen tedavisi ile kalıcı iyileşme sağlıyoruz. 18-25 yaş arası. Hastalarımız 2 ay değişti. İlaç kullanmazlar. Bundan önce hastalarımız faktör adı verilen ilaçları haftada 3 kez kullanmak zorundaydı. gen tedavisinin düzenlenmesinden sonra intravenöz olarak İlaç kullanım gereksinimleri yoktur. İşlerine ve hayatlarına devam ederler. Evde hasta olmuyorlar.”

Yapılan çalışmalarda tedavinin herhangi bir yan etkisine rastlanmadığını belirten Prof. Dr. Kavaklı, yöntemin Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç FDA tarafından onaylandıktan sonra dünya çapında yaklaşık 5.000 hemofili A hastası için geçerli olacağını belirtti.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve Prof. Dr. Kaan Kavaklı ve ekibi, geçen yıl yeni yollar açtıklarını belirterek, hemofili B hastalığına yönelik uluslararası gen tedavisi projesinin bir parçası olduklarını ve bu yıl projenin bir adım öteye taşındığını kaydetti.

Hemofili A tedavisi için geliştirilen gen tedavisinin İzmir'deki faz 3 çalışmasında başarı elde edildi.
Hemofili A tedavisi için geliştirilen gen tedavisinin İzmir'deki faz 3 çalışmasında başarı elde edildi.
Hemofili A tedavisi için geliştirilen gen tedavisinin İzmir'deki faz 3 çalışmasında başarı elde edildi.
Hemofili A tedavisi için geliştirilen gen tedavisinin İzmir'deki faz 3 çalışmasında başarı elde edildi.

Kaynak: Anadolu / Tezcan Ekizler Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu