Sağlık

Her 5 kadından 1’inde görülüyor; hareket kaybına kadar gidebilir

Başparmak kök eklemindeki kireçlenmenin en sık görülen eklem hastalığı olduğunu iddia eden, op. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı. Dr. Yiğit Erdağ, bu rahatsızlığın 50 yaş üstü her beş kadından birinde görüldüğünü vurguladı.

Başparmak kök eklemindeki kireçlenmenin en sık görülen eklem hastalığı olduğunu iddia eden, op. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı. Dr. Yiğit Erdağ, bu rahatsızlığın 50 yaş üstü her beş kadından birinde görüldüğünü vurguladı. Erdağ, hastaların başparmak hareketlerinde azalma ve hareket kaybı yaşayabileceğini açıkladı.

Başparmak hastalığının eklemlerde ağrı ve sertliğe neden olan ilerleyici bir eklem hastalığı olduğunu iddia eden Emsey Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yiğit Erdağ önemli bilgiler verdi. Hastalığın eklem kıkırdağı ve komşu kemik dokularında bozulma ve aşınma ile ağrıya neden olduğunu söyleyen Op. Dr. Yiğit Erdağ, “Başparmak tabanını etkileyen artrit, 50 yaş üstü her beş kadından birinde görülüyor. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen hastalık, 40 yaşından sonra ortaya çıkma olasılığını artırıyor. “

Kadınların iş hayatı ve ev işleri nedeniyle ellerini çok hor kullandığını iddia eden Op. Dr. Yiğit Erdağ, sık sık delinme, kapı ve kilit açma, yazı yazma, kavanoz açma gibi hareketler yapıldığında ağrının artabileceğini söyledi. Hastaların çoğu zaman yetişememekten ve bazen de bir şeylerden şikayet ettiğini söyleyen Op. Dr. Erdağ, ağrıların istirahatte ve gece tetiklenebileceğini, artrit ilerledikçe eklem ağrılarının şiddetlenebileceğini vurguladı.

“HAREKET KAYBI BAŞLAYABİLİR”

Nesnelerin başparmağın tabanındaki eklem tarafından kavrandığını, bu sayede başparmağın kendi ekseni etrafında dönmesini ve diğer parmakları desteklemesini sağladığını anlatan Op. Dr. Yiğit Erdağ, bu eklemdeki bozulmaya bağlı olarak elin fonksiyonlarında başparmağın kullanımı sırasında ağrı, başparmak kökü ekleminde ağrı, sertlik, şişmeye bağlı şekil bozukluğu ve hareket kısıtlılığı yaşadığını söyledi. Öpücük. Dr. Erdağ, şöyle devam etti:

“Bu nedenle hastalar başparmak kök eklemi seviyesinde kemik keskinleşmesi, başparmak hareketlerinde azalma ve hareket kaybı yaşayabilirler. Hastalar şikayet ettiklerinde karında kum taneleri hissi varsa birbirine sürtündükleri düşünülür. eklemi hareket ettiren, fizik muayenede başparmak tabanında hassasiyetle veya sürtünme sesi varsa, eklemde klik hissi ile tanı konulabilir.

“Ameliyat GEREKTİREBİLİR”

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Op. İlk aşamada ağrı kontrolü için buz, ilaç, splint ve eklem içi steroid enjeksiyonları ile glukozamin ve PRP uygulamalarının yapılabileceğini söyledi. Dr. Yiğit Erdağ, eklem hareket açıklığının azalıp arttığı hasta grubunda seçilen cerrahi yöntemle eklem içi kıkırdak çıkarılarak, yamuk kemiği çıkarılarak ve kavite çeşitli tendon malzemeleriyle doldurularak yüzde 90 başarılı sonuçlara ulaşılabileceğini belirtti. gece ağrısı ve ameliyatsız tedavinin faydası olmadı. Öpücük. Dr. Erdağ, cerrahi işlem için hastanın gece hastanede kalması gerekmeyebileceğini ve hastanın genellikle bir ay içinde fizik tedavi programına alınacağını açıkladı.

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu