Gündem

İBB Meclisi’nde on binlerce vatandaşın sosyal yardımlarının kesildiği iddiası gündeme geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Sıddık Özgenç, İBB’nin on binlerce ihtiyaç sahibi vatandaşa yapılan sosyal yardımları kestiğini söyledi.

İBB Meclisi, Meclis Birinci Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde toplandı.

Aynı zamanda AK Parti Milletvekili olan Özgenç, soru önergesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin son 2,5 yılda on binlerce ihtiyaç sahibine sağladığı sosyal yardımları kestiğini söyledi.

Kovid-19 salgını döneminde KOBİ Meclisi’nin “Sosyal hizmetler bütçesi genel bütçenin yüzde 3’ünü aşamaz” maddesini değiştirip yüzde 15’e çıkardığını kaydeden Özgenç, ” kıt olan yönetimin çeşitli bahanelerle özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde İstanbulluların bu hizmetten yararlanmasını neden kestiğini anlamış değilim.”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile devlet kurumlarının açlık sınırını değil, yoksulluk sınırını esas aldığını ifade eden Özgenç, “Bugünden itibaren vatandaşlara yardım edilecek açlık sınırını bir kriter olarak belirlerseniz, daha fazlasını belirleyecektir. 560 TL’den fazla ve kriter olarak ihtiyaç limitini belirlerseniz 852 TL’den fazla belirlemiş olursunuz. Geldikten sonra hanedeki kişi başına düşen geliri açlık düzeyine indirdi ve bu durumda birçok kişinin yardımı dışında düşürüldü. vatandaş dedi.

Salgın döneminde artması gereken yardımların dağıtımında açlık sınırının düşürülmesinin gerekçeleri sorulan Özgenç, şöyle devam etti:

“Bu durumdan kaç kişi etkilendi ve kimlerin yardımı kesildi? Yardımları açlık sınırına indirecekse neden sosyal hizmetler bütçesinin artırılmasını istediniz? Ayrıca bütçe artsa da yine de bütçe artırılsın. limiti kullanın. Bu 2021’de yüzde 2,3’e tekabül ediyor. Peki, Parlamentonun talep ettiği ve kabul ettiği bu beş kat bütçe artışını daha fazla vatandaşa yardım etmek için nerede, ne zaman ve neden kullanacaksınız?”

İstanbulkarts’ta yaşanan sorunlara ilişkin öneri

Öte yandan İBB Çekmeköy Meclis Üyesi Fatih Sırmacı, İstanbulkarts’ta yaşanan sorunlarla ilgili cumhurbaşkanlığına yanıt vermesi için bir soru yöneltti.

Bayilerde kart bulunmadığını ve birçok cihazın arızalı olduğunu iddia eden Sırmacı, HES kod eşleşmesinde de sorunlar olduğunu belirtti.

İBB’nin arızalı araç ve teknik sorunları çözmek yerine, İstanbulkarts’taki cami ve Kız Kulesi silüetlerini renkli ve renkli kartlarla değiştirdiğini kaydeden Sırmacı, şunları kaydetti:

“Bayilerde kart olmamasının nedeni nedir? HES kodunun mobil uygulamada eşleşmesinin nedeni nedir? Çoğu şarj istasyonu çalışmıyor ve çalışanlar için uzun kuyruklar var. İş planı var Kaç tane var? Yeni kart basımı ve HES kodu yazışmaları için personel çalışıyor? İstanbul Neden İstanbul’un 1047 terminalinin sadece 275’inde İstanbulkart satılıyor? Normal geçiş ücretlerinden yüzde 98 daha pahalı?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu