Gündem

İngiltere’de İşçi Partisi, İsrail’e yaptırım uygulamasını destekleyen önergeyi onayladı

İngiltere’de ana muhalefet İşçi partisi, İsrailiçeri, Filistin Apartheid rejimini halkına uyguladığını belirten önergeyi kabul etti ve ülkesini İsrail ile silah ticaretine son vermeye çağırdı.

Partinin İşçi Partisi lideri Keir Starmer başkanlığındaki sonbahar konferansı, yasadışı eylemleri nedeniyle İsrail’e karşı yaptırımlar, İngiltere’nin İsrail ile silah ticaretini durdurması ve yasadışı yerleşimlerle ticareti sona erdirmesi için destek çağrısında bulunan kararı destekledi. işgal altındaki Filistin topraklarında.

Parti üyelerinin çoğunluğu tarafından kabul edilen kararda, “Filistin topraklarının yerleşimlerin hızlandırılması ve İsrail’in Filistin topraklarının kendi kaderini tayin etme olasılığını ortadan kaldırma niyetiyle fiilen ilhakının her zamankinden daha açık olduğu görülüyor. İsrail’in ilhakı sürdürme niyetinde olduğu ifadeleri kullanıldı.’ ifadesi kullanıldı.

Batı Şeria işgaline ve Gazze ablukasına son verilmesini talep eden önerge, Filistinlilerin evlerine dönme hakkını destekledi.

Buna ek olarak, kararda şunları söyledi: “Konferans, Filistin’de devam eden Nakba’yı, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldıran militarize şiddetini, Şeyh Cerrah’ın zorla yerinden edilmesini ve Gazze’ye yapılan ölümcül saldırıyı kınıyor.” ifadesi yer aldı.

Birleşik Krallık’taki Filistinliler için barış ve adalet için kampanyalar yürüten Filistin Dayanışma Kampanyası (PSC), kararı “tarihi” olarak nitelendirdi.

Karar, İşçi Partisi liderliği için bağlayıcı olmasa da, parti üyelerinin hala Filistinlilerin haklarını desteklediğini belirtiyor.

Öte yandan Filistin davasına tüm platformlarda destek verdiğini dile getiren eski İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in ardından parti genel başkanlığına seçilen Starmer, Filistin davasına yeterince destek vermediği için eleştiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu