Gündem

İngiltere’de yüzde 1,25’lik vergi artışı onaylandı

İngiltere’de, sağlık ve sosyal bakımı desteklemek için vergileri yükseltmek için oy kullanan milletvekilleri, gelir vergisinde %1,25’lik bir artışı onayladı.

İngiltere’de, sağlık ve sosyal bakımı desteklemek için vergileri artırmak için oy kullanan milletvekilleri, gelir vergisinde %1,25’lik bir artışı onayladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından bu hafta başlarında önerilen gelir vergisinde yüzde 1,25’lik artış bugün gerçekleşti. Avam KamarasMilletvekilleri tarafından oylanarak kabul edildi. Oylamada, 319 milletvekili “evet” ve 248 milletvekili “hayır” oyu verdi ve ülkedeki sağlık ve sosyal bakımın finanse edilmesine yardımcı olmak için sigorta vergisini yüzde 1,25 artırdı.

Avam Kamarası’ndaki oylama sırasında tutucu Parti milletvekilleri vergi artışına karşı çıktılar. Johnson’ın vergi tekliflerini açıklamasından sadece bir gün sonra oylamaya tepki gösteren muhalefet milletvekilleri, vergi artışının refah sorunlarını çözmeyeceğini iddia ederek teklifin değerlendirilmesi için verilen sürenin kısa olduğunu söyledi.

İşçi Partisi, insanların bu nedenle evlerini satmak zorunda kalabilecekleri endişesini dile getirdi. İşçi Partisi’nden Rachel Reeves, “Sosyal bakım ülkemizin karşı karşıya olduğu büyük bir zorluk. Önümüzde başka zorluklar var. İşleri farklı şekilde yapmamız gerekiyor.”

2. DÜNYA SAVAŞINDAN BERİ EN YÜKSEK VERGİ

Johnson’ın önerilen vergi artışıyla, Muhafazakar Parti’nin vergilendirme ve emekli maaşlarına ilişkin açık taahhütleri yerine getirilmezken, önerilen vergi zammı oranı II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

VERGİ GELİRLERİNİN 12 MİLYAR ARTMASI BEKLENİYOR

Hükümet planlarına göre, %1,25’lik vergi artışı, vergi gelirlerini yılda 12 milyar sterlin artıracak. Hükümet, Ulusal Sağlık Hizmetinin (NHS) gecikmesi için ilk üç yılda toplanan 36 milyar sterlinin çoğunu kullanmayı planlıyor.

SOSYAL BAKIM SİSTEMİNDE VERGİ ARTIŞLARINDAN 5.4 MİLYON KİTAP GÖNDERİLECEK

Vergi artışının koronavirüs pandemisi sonucu Ulusal Sağlık Hizmetinde tedavi bekleyen hasta sayısını azaltmak için kullanılacağını iddia eden Johnson, planın bakıma muhtaçların karşılaştığı “feci maliyetlere” hitap edeceğini söyledi. Johnson, 2023’ten itibaren yürürlüğe girmesi beklenen sosyal bakım sisteminde yapılacak değişikliklere de vergi harcanacağını belirtti. Bunun için 5,4 milyar sterlin vergi ayrılacağı belirtildi.

(Aylin Albayrak / İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu