Ekonomi

İSKİ’nin suya yüzde 15.62 zam teklifi kabul edildi! Gözler İBB Meclisi’ne çevrildi

İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu’nda İSKİ’nin yüzde 39’luk zam teklifi AK Parti ve MHP Grubu’nun oyu ile reddedildi. Halk İttifakı’nın yüzde 15,62’lik önerisi oybirliğiyle kabul edildi. Teklif edilen zam teklifi KOBİ Meclisi’nde kabul edilirse İstanbul’da oturanlar yüzde 15,62’lik artışla suyu kullanacak.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) 2. Olağanüstü Genel Kurulu, gündem artışıyla gerçekleştirildi. Yenikapıhayır Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen komitede sudaki artış tartışılarak karara bağlandı.

NEDENLERİ AÇIKLANDI

İSKİ CEO’su Raif Mermutlu, kurulda 2021 su tarifesi ile ilgili sunum yaptı. Artış ihtiyacının nedenlerini sıralayan Mermutlu, “İstanbul’un nüfus artışına paralel olarak altyapı ihtiyaçları da devam ediyor. Eski ve eskimiş boru ekipman ve tesislerinin bakım, onarım ve yenileme ihtiyacı bir zorunluluktur. Suyun dışarıdan sağlanması bir zorunluluktur. İstanbul, Istrancalar, Yeşil Çay ve Melen gibi. “Elektrik fiyatlarındaki son artışlardan bu yana elektriğin maliyeti oldukça arttı. Yakıt ve personel maliyetlerinin artması bütçeye ek bir yük oluşturmaktadır. Dövize dayalı ithal ekipman ve kimyasalların maliyetleri arttı. İnşaat maliyetleri de önemli ölçüde arttı” dedi.

“6 KAT DAHA FAZLA SUNUYORUZ”

Raif Mermutlu, devam eden projeler ve devam eden projelerin maliyetleri hakkında bilgi verdi ve İSKİ maliyetlerindeki artışa ilişkin rakamları paylaştı. Mermutlu, diğer fatura ortalamaları içinde en düşük oranın 38 lira ile su faturası olduğuna dikkat çekti. Mermutlu, “İSKİ Genel Kurulu’na 6 kez zam teklifinde bulunduk. 2019 Kasım’da %20 zam teklifimiz kabul edilmedi. Temmuz 2020’de %25 olan teklifimiz %12,62 oyla kabul edildi ama bu olmadı bakım oranı kaldırıldığı için fiyatlara yansıdı.yine %20 fiyat ayarlaması sunuyoruz.Bu %0 idi.Aralık 2020’de %20 olan talebimiz 6.84 olarak yeterli görüldü.Tek elde ettiğimiz artış bu. Mayıs 2021’de %25 başvurumuz sıfır olarak uygun. “Yüzde 23’lük talebimiz 2021 Haziran’da yine boş sayıldı. Bütçe onaylanıp tarifeler onaylanmadığı için yüzde 23’lük talebimiz sıfırlandı. gelirimiz.” dedi.

KİRA YÜZDE TEKLİFİ BELİRLENDİ

İSKİ Genel Müdürü’nün konuşmasının ardından mecliste söz almak isteyen Planlama ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Selim Bilmen, “Son artış Aralık 2020’de gerçekleşti. Ocak 2021 ile Ağustos arasındaki enflasyon farkı 2021’in 11,1 olduğunu eklersek, yüzde 11,1’lik ek bir artış olması gerekir.Öyle düşünüyoruz.3-3,5 puanlık bir artışla 14,36’lık bir artış önereceğiz.Bunun temeli, 8 aylık kısmın temelidir. CHP grubunun daha önce belirttiği asgari ücret artış oranı, 14.37 Aralık ayı için asgari ücret artı TÜFE oranı CHP grup sözcüsü Tarık Balyalı da yüzde 39’luk bir artış teklifinin belirlendiğini belirtti. İSKİ’nin teknik çalışmaları.

CUMHURİYET İTTİFAK GRUBU’NUN TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

Konuşmaların ardından önerge oylamaya sunuldu. İSKİ’nin yüzde 39’luk zam teklifi AK Parti ve MHP Grubu’nun oyu ile reddedildi. Halk İttifakı’nın yüzde 15,62’lik teklifi oybirliğiyle kabul edildi.

İBB MECLİSİ’NE GÖZLER BAKIYOR

Öneri, İBB Meclisi’ne sunulacak. Burada bir onay olursa İstanbullular yüzde 15,62 artışla su kullanacak.

İSKİ'nin yüzde 15,62'lik su artışı teklifi kabul edildi.  Gözü İBB meclisine gitti

Kaynak: Demirören haber ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu