Gündem

İstanbullular bu hafta kültür ve sanata doyacak

İstanbul (AA) – İstanbul bu hafta yerli ve yabancı sanatçıların geniş bir yelpazede katılımıyla konserler, sergiler, tiyatrolar ve performanslar sahnelenecek.

Bu hafta 10 farklı oyun İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şehir tiyatrolarında tiyatroseverlerle buluşacak.

Program kapsamında 29 Eylül – 2 Ekim tarihleri ​​arasında, Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinde Doğu ile Batı arasındaki ilk büyük savaşı konu alan “İfigenya”, sahnede iki kişinin yolculuğunu anlatan “Gateway”, Fatih Reşat Nuri Güntekin, “Rüstemoğlu Cemal” Sadabad Sahnesi’nde. Garip Hikâye’de “ve” Çın Sabahta “Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde oynuyor.

Aynı tarihlerde Ümraniye’de “Mavi Bisikletim” müzikali, Gaziosmanpaşa’da “İstanbul’dan Güzelsin” oyunu, Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi’de “Moby Dick”, “Matruska” adlı oyun sahne alacak. Sahnede Üsküdar Kerem Yılmazer, “Veba” ve “Zehir” oyunları Kadıköy Gazhane Müzesi’nde sahnelenecek.

1 Ekim’de perdelerini açan İstanbul Devlet Tiyatrosu, 1, 2 ve 3 Ekim’de Mecidiyeköy Büyük Sahne’de “Yeneye Bugün” ve Garibaldi Salonu’nda “Kontrbas” adlı oyunu sergileyecek.

Cem Davran, Celil Nalçakan ve Onur Özaydın’ın aynı sahneyi paylaştığı “Üç Bir Arada” oyunu 29 Eylül’de Küçük Çiftlik Bahçe Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşacak.

Başrollerini Selçuk Method ve Okan Bayülgen’in paylaştığı dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ve Antonio Salieri’nin eşsiz hikayesini anlatan “Amedeus”, 27 ve 28 Eylül tarihlerinde Zorlu PSM Turkcell sahnesinde sanatseverlerle buluşacak.

Usta oyuncular Oya Başar ve Begüm Birgören’in aynı sahneyi paylaştığı “Plastik Aşklar” oyunu 29 Eylül’de Trump sahnesinde izlenebilir. Ak’la Kara Tiyatrosu 2 Ekim’de “Döktür Bir Şekspir” oyunuyla Kadıköy’de, usta oyuncu Erdal Beşikçioğlu ise 3 ve 4 Ekim’de Büyükyalı’da “Bir Delinin Günlüğü” adlı solo oyunuyla sanatseverlerin karşısına çıkacak. Fişekhane.

Gösteri sanatları ve konserler

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın sezon açılış konseri 1 Ekim’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Raoul Grüneis yönetiminde gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanlığı Türk Sanat Müziği Korosu da 2 Ekim’de Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde “Gençlerle Meşk” konser programını seslendirecek.

Türk pop müziğinin duayen isimlerinden Erol Evgin 1 Ekim’de Gökhan Türkmen 2 Ekim’de Fişekhane Deniz Sahne’de konser verecek.

Öte yandan 27 ve 29 Eylül tarihlerinde Turkcell Vadi, Rus Kızıl Ordu Korosu Aleksandrov ve Haluk Levent’in konserlerine ev sahipliği yapacak.

Piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu, 1 ve 2 Ekim tarihlerinde Kumkapı’daki tarihi Meryem Ana Kilisesi’nde uzun bir aradan sonra müzikseverlerin karşısına çıkacak.

İstanbul Uluslararası Oda Müziği Festivali kapsamında 28 Eylül’de Svetlin Roussev ve Elena Rozanova, 29 Eylül’de Burak Bilgili ve Gökhan Aybulus Cemal Reşit Rey konser salonunda sahne alacak.

Efsane Türk pop grubu MFÖ 30 Eylül’de, Selda Bağcan 1 Ekim’de ve rock grubu Duman 2-3 Ekim’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda müzikseverlerle buluşacak.

Akbank Caz Festivali kapsamında Elif Çağlar Quartet feat. Defjen Daf Ensemble 2 Ekim’de Galataport İstanbul Paket Pastane, Kamuflaj ve Lara Di Lara’da, Ediz Hafızoğlu feat. Ceylan Ertem ise 3 Ekim’de Museum Gazhane’de cazseverlerle buluşacak.

Yeni piyanist Evgeny Grinko 27 Eylül’de Üsküdar Harem Meydanı’nda ücretsiz bir konserle sevenleriyle buluşacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu