Teknoloji

‘Kalp hastası çocukların Covid aşısı yaptırmasını öneriyoruz’

Taç virüsü ile mücadelede aşının önemine değinen Çocuk Kardiyolojisi uzmanı Prof. Dr. Ayşe Yıldırım, “Kalp Covid hastalığı olan çocukların covid aşısı olmasını öneriyoruz. “Yüz yüze eğitimin yeniden başladığı okullarda öğrenci, öğretmen ve velilerin çeşitli önlemler alması gerektiğini de belirten Prof. Dr. Yıldırım, öğrencilerin aşılanmasının önemine dikkat çekti.

Taç virüsüyle mücadelede yeni bir dönemin başladığı bu günlerde Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koşuyolu Yüksek İhtisas’ın çocuk kardiyoloji uzmanı Dr. Dr. Ayşe Yıldırım, Kovid aşısı ve çocuklarda göğüs ağrıları hakkında bilgi verdi.

“Çocuklarınızın spor Kalp sağlığı için önemlidir

Çocuklarda sporun önemine değinen Çocuk Kardiyolojisi uzmanı Prof. Dr. Ayşe Yıldırım, “Çocuklar pandemi nedeniyle uzun süre okula gidemedi. 1,5 yıldır evde olmaları onları ciddi sıkıntıya sokuyor. Kliniğimize başvuran hastalarımızın çoğunda kilo artışı gözlemledik. yeme-içme konusunda dikkatli olunmalı ve spor yaparken dikkatli olunmalıdır.Tüm hastalarımıza spor yapmalarını tavsiye ederiz.Hastalarımızın çok küçük bir yüzdesine spor yapmamalarını tavsiye ederiz.Ayrıca küçük bir grup oluştururlar. Grup, Spor çok önemli.” Günde bir veya iki saat orta şiddette aktivite ile spor yapan çocukların kalp sağlığı için önemlidir. Egzersiz sadece sağlıklı çocuklarda değil, kalp hastalığı olan çocuklarda da kalp sağlığını daha iyi etkiliyor” dedi.

“Kalp hastalığı olan çocuk hastalarımıza aşı yaptırmalarını öneriyoruz”

Profesör Doktor. Ayşe Yıldırım, “Son zamanlarda bu çok soruluyor. Tecrübelerimize göre yapılmasını öneriyorum” dedi.

“Sınav kaygısı olan çocuklarda şiddetli göğüs ağrısı olabilir”

Pediatrik kardiyolog Prof. Dr. Ayşe Yıldırım, “Bebeğin morlukları varsa, sık nefes alıyorsa ve doğumdan sonra kilo alamıyorsa kalp hastası olma ihtimali yüksek. Çocuğun doktoru öneriyorsa mutlaka gelsin. Göğüs ağrısı değil. Yetişkinlerde Nedenlerinden biri kalp dışı sebeplerdir Karın ağrıları, kas-iskelet, büyüme ağrıları olabilir Psikolojik olabilir Sınavlardan sonra çocuklarda daha sık görüyoruz Sınav kaygısı olan çocuklarda “Yeni başladıysanız, varsa Ciddi bir problem, solunum sıkıntısı, ateş, öksürük, hapşırma, göğüs ağrısı şiddetli ve uzun süreli ise çocuk kardiyoloji uzmanına başvurmalarında fayda var.”

Yüz yüze eğitime başlayan çocukların aşılanmasından bahseden Prof. Dr. Ayşe Yıldırım, “Okullar açıldı ve hepsinin uzun süre yüz yüze eğitimde olmasını istiyoruz. Ancak bunun için velilerin, çocukların ve öğretmenlerin bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor. Aşı çok değerli ve önemli. bizim için.Kesinlikle tüm personel ve 12 yaş üstü çocuklar. “Hepsinin aşı olmasını tavsiye ediyoruz. Ama hijyen de çok önemli. Çocukların aşılanması da bu açıdan çok değerlidir, aşılı çocuk virüsü eve götürmez, küçük ve aşısız kardeşin bulaşmasına neden olmaz. Ailelere enfeksiyon getirmez” dedi.

    Kalp hastalığı olan çocuklara Covid aşısı yaptırmalarını öneriyoruz

    Kalp hastalığı olan çocuklara Covid aşısı yaptırmalarını öneriyoruz

    Kalp hastalığı olan çocuklara Covid aşısı yaptırmalarını öneriyoruz

    Kalp hastalığı olan çocuklara Covid aşısı yaptırmalarını öneriyoruz

    Kalp hastalığı olan çocuklara Covid aşısı yaptırmalarını öneriyoruz

İhlas Haber Ajansı – Son haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu