Sağlık

Kanserde gen aktarımıyla tedavi üretiliyor

Gen transferi tedavisi kanserde ortaya çıkıyor

‘Uluslararası Biyoteknoloji Kongresi’ ikinci gününde devam ediyor

İSTANBUL – Biyoteknoloji alanında önemli gelişmelerin yayınlandığı Uluslararası Biyoteknoloji Kongresi, ikinci gününde alanında uzman kişilerin katıldığı oturumlarla devam ediyor. Konferansın ikinci gününde, hücresel ve gen terapilerine güncel yaklaşımlar ile kanser tedavisinde hücresel ve gen terapisine güncel yaklaşımlar tartışıldı.

Uluslararası Biyoteknoloji Kongresi, alanında uzmanların katıldığı oturumlarla devam ediyor. Konferansın ikinci gününde hücresel ve gen tedavilerinde güncel yaklaşımlar tartışıldı. Düzenlenen oturumlarda, alanın uzmanları kanser tedavisinde hücresel ve gen tedavilerine güncel yaklaşımlar ve kanser tedavisinde faz çalışmaları hakkında önemli bilgiler verdi. Dördüncü oturumda “Hücresel ve Gen Tedavilerinde Güncel Yaklaşımlar” Dr. Semih Taren, Prof. Dr. Ali Güre, Prof. Dr. fatih Demirkan ve Prof. Dr. Mustafa Çetiner bir sunum yaptı.

“Kanser tedavileri gen transferi ile üretilebilir”

“Hücre ve gen terapilerinin kanser tedavisinde yeri, güncel yaklaşımlar” hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Semih Tareen, “Viral vektörler kullanarak kanser tedavilerinin geliştirilmesi üzerinde çalışıyorum. Kullandığımız bu viral vektörler değişebilir. Lentivirüs gibi virüsleri kullanarak hücrelere gen aktarıyoruz. Bu gen aktarımı sonucunda kanser tedavileri üretebiliyoruz. Covid-19 döneminde virüsler özellikle patojendir, virüsler “İnsanlara zarar verdiği fikrine kapıldık. Bu, patojenik virüsler için geçerlidir, ancak çoğu virüs aslında etkisizdir. Bazı virüslerin doğadaki evrime katkısı çok önemli” dedi.

“Meme kanserinin alt gruplarını transkriptomik yaklaşımlarla tespit edebiliyoruz”

Profesör Doktor. Ali Osmay Güre ise “Kanserde Transkriptomik Tedavi Rehberi” başlıklı sunumunda ise şunları söyledi: Bu konuda birkaç çalışma var. Transkriptomik yaklaşımlarla meme kanserinin alt gruplarını tespit edebiliyoruz.”

“Kanser çalışmalarında etkili bulunan molekülü kanser tedavilerinde kullanabiliriz”

Profesör Doktor. Kanser tedavisinde faz çalışmalarına değinen Fatih Demirkan, “Özellikle kanser çalışmalarında etkili olan molekülü kanser tedavilerinde kullanabiliriz. Ondan sonra faz 1 çalışmaları yapılıyor. Bu bölümde çalışmalar yapılıyor. insanların ilaca direncidir. Bu bölümde 20 ila 100 gönüllü bulunmaktadır. 2. Aşama Diğer kısım ise hedef hastalığa sahip sınırlı sayıda hastada yürütülen pilot etkinlik ve güvenlik çalışmalarıdır. Burada, etkinlik aralığı araştırılır. doz-yanıt ilişkisi. Aşama 3, araştırılan ilacın daha geniş bir popülasyonda etkinliğini ve güvenliğini belirler. Bunun için gerekli tüm bilgiler toplanır. Kabul edilebilir “Olsun diye bir kontrol grubu var. bir çalışma. Faz 4 çalışmalar ruhsatlı ilaçlarla yapılan klinik çalışmalardır” dedi.

Gen transferi tedavisi kanserde ortaya çıkıyor

Gen transferi tedavisi kanserde ortaya çıkıyor

Gen transferi tedavisi kanserde ortaya çıkıyor

Gen transferi tedavisi kanserde ortaya çıkıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu