Teknoloji

Karabük ‘Mavi’ye boyandı Sağlık Müdürü teşekkür etti

– Karabük ‘Mavi’ye boyandı Sağlık müdürü İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı’dan Karabük halkına teşekkür ve uyarı Sarı: “İlk doz aşıda yüzde 75’e ulaşmış olsak da ikinci doz aşıda hala yüzde 60 seviyesindeyiz” istiyorum…

Karabük Maviye boyanmış sağlık müdürü teşekkür etti

İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet SarıKarabük halkına teşekkür ve uyarı

Sarı: “İlk aşı dozunda yüzde 75 seviyesine ulaşmış olsak da ikinci aşı dozunda hala yüzde 60 seviyesindeyiz.”

“Vaka sayımız henüz istediğimiz seviyeye düşmedi, hala yüksek”

KARABÜK – Aşılama oranında yüzde 75 bandını aşarak sarıdan maviye geçen Karabük’te Sağlık Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ve yerel yönetimler tedbirleri sıkı bir şekilde uygulamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, Karabük halkına teşekkür ederken, aşısı olmayan vatandaşları aramaktan da geri durmadı.

Haftalık vaka sayısındaki hızlı artışın ardından Karabük, vatandaşların aşı çalışmalarına da katkısıyla sarı kategoride mavi oldu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, ilk aşı dozunda aşılama seviyesinin yüzde 75’ine ulaşarak, Karabük’ün düşük riskli iller kategorisine girip haritada mavileşmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Aşılamanın bu noktaya gelmesinde emeği geçen sağlık çalışanlarına, kamu kurum ve kuruluşlarına ve vatandaşlara teşekkür eden Sarı, “İlk doz aşıda yüzde 75’e ulaşmış olsak da hala yüzde 60’lardayız. ikinci doz aşılama yavaşlamaya devam ediyor, hiç aşı yaptırmamış ve ikinci ve üçüncü doz aşı yaptırmayanların vakit kaybetmesini istiyoruz ve şu anda Türkiye’de toplam 300.000 doz aşı yapılıyor. Karabük oldukça iyi bir sayı ama 50.000’e yakını ilk doz aşılar.Hedef kitlemiz 200.000 civarında.Hiç aşılanmamış 50.000 kişilik bir nüfusumuz var ve hedef kitlemiz içinde..İlk aşılarını yaptırmalarını istiyoruz. Ayrıca ikinci doz için bekleyen yaklaşık 20 bin vatandaşımız var ve bunların 8 bininin ikinci doz aşı olma zamanı geldi” dedi.

Önümüzdeki haftadan itibaren okulların açılacağı ve üniversitenin yeniden açılıp yüz yüze eğitime başlayacağına işaret edilerek, şehirde ciddi bir sosyal hareketlilik başlayacak. Sarı, “İlimize şehir dışından ve yurt dışından çok sayıda üniversite öğrencisi bile gelecek. Bu sosyal hareketlilik vakalarda artışa neden olabilir. Bu nedenle vatandaşlarımızın bir an önce aşı olmasını temenni ediyoruz. mümkün olduğunca.”

Son günlerde aşı çalışmalarının günde 1.500’e düştüğünü de sözlerine ekleyen Sarı, “Aşıda günlük 5 bine ulaştığımız zamanlar oldu. Aynı hassasiyeti vatandaşlarımızdan da bekliyoruz ve günlük aşılama sayısını 3 binin üzerine çıkarmak istiyoruz. Vaka sayımız henüz istediğimiz seviyede değil, yüksek görünüyor. Sosyal hareketliliğin artması ile vakalarda artış olacak. Günlük vaka sayımız fazla olduğu için temizliğe daha fazla dikkat etmelerini istiyoruz, maske ve hijyen.Yoğun bakım ünitelerimizde ciddi sayıda hasta var.Kovid ölümleri devam ediyor.Ağustos ayında ölümler oldu.Pandemi bitmedi ve bitiyor. Aşı, birlikte bitirmemiz için en önemli silahımız. Hastanemizde yoğun bakım ve serviste yatan hastalarımıza baktığımızda bunun aşısız vatandaşlarımızdan veya aşıları tamamlanmış olanlardan kaynaklandığını görüyoruz” dedi.

Karabük boyandı
Karabük boyandı
Karabük boyandı
Karabük boyandı

Kaynak: İhlas / Rıdvan Bostancı Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu