Teknoloji

Katarakt nedir? Katarakt belirtileri nelerdir? Katarakt teşhisi nasıl yapılır?

Katarakt hastalığının tek tedavisi cerrahidir. Ameliyatın geciktirilmesi kataraktın sertleşmesine yol açacak ve yapılacak ameliyatta risk ve komplikasyon oranlarını artıracaktır. Peki katarakt nedir? Katarakt belirtileri nelerdir?

Katarakt, yaşlanmaya bağlı olarak daha sık görülmekle birlikte doğuştan, metabolik olarak kandaki bazı maddelerin eksikliği veya fazlalığından, diyabete ikincil, travma (darbe, darbe, elektrik veya aşırı sıcağa maruz kalma) ve uzun süreli kullanımdan sonra ortaya çıkar. Kortizon gibi ilaçların zaman alması nedeniyle ortaya çıkabilir. Katarakt genellikle ilerleyici bir hastalıktır ve görme keskinliğinde kademeli azalma ile ilerler. Ayrıca hastalar renk görme kalitesini kaybederler ve genellikle dünyayı kirli sarı veya kahverengi tülden yapılmış bir perdeden bakıyormuş gibi algılarlar. Katarakt belirtileri nelerdir? Katarakt nasıl teşhis edilir?

KATARAKT NEDİR?

Göz küremiz şunlardan oluşur: göz kürelerinin en şeffaf tabakası olan kornea; sulu mizahın bulunduğu korneanın arkasında bulunan ön oda; ön kamaranın arka kenarını oluşturan iris ve göz bebeği; arka kamarada bir kapsül içine alınmış lens; göz küresini dolduran camsı mizah adı verilen arka odadaki sıvı; ve göz kürelerinin arkasındaki optik disk, optik sinir ve retina. Gözün dışından görülen beyaz kısma sklerotik denir.

Gözlükler, gözün renkli kısmı olan irisin arkasında bulunur. Lensler göze ulaşan ışığı retinaya odaklayarak net ve doğru görüntüler sağlar. Yaşlanma ve diğer faktörler (güneş ışığına uzun süre maruz kalma, diyabet, obezite, hipertansiyon, cilt hastalıkları, ilaçlar, enfeksiyonlar, tütün kullanımı, göz travması) nedeniyle camlar kalınlaşabilir ve şeffaflığını kaybedebilir. Sonuç olarak, görsel doğruluk azalır ve bulanık görme artar (bulutun veya buzlu camın arkasındaki bir şeye bakmaya benzer). Göz merceğinin bu durumuna katarakt denir.

Katarakttan kaynaklanan bulanık görme, günlük hayatta özellikle geceleri görmede, okuma ve araba kullanmada zorlanmaya neden olur. Katarakt çok yavaş gelişir ve erken evrelerde rahatsızlık vermez ancak ileri evrelerde körlüğe kadar ilerleyebilir.

Bu şikayetler için göz doktoruna gittiğinizde tam bir göz muayenesi katarakt teşhisi için yeterli olacaktır.

Muayene sırasında görsel doğruluğunuz ve görüş alanınız değerlendirilecek ve doktorunuz görüşünüzün ne ölçüde etkilendiğini belirleyecektir. Doktorunuz, kataraktın erken evrelerinde sorunu düzeltmek için gözlük ve kontakt lens önerebilir. Çoğu doktor, semptomlar yaşam kalitelerini etkilemeye başladığında katarakt ameliyatını düşünür. Çoğu katarakt vakasında acele etmeye gerek olmamasına rağmen, diyabetes mellituslu hastalarda klinik tablo çok hızlı ilerleyebilir. Siz ve doktorunuz ameliyatın yararlarını ve risklerini belirlemek ve tartışmak için zamanınız olacak. Gündem Haberler Bizi takip edin Haberler.com gündemin en önemli konularını derler.

Katarakt ilerledikçe görsel semptomlar kötüleşir; ancak katarakt ameliyatı herhangi bir aşamada yapılabileceğinden ve hastalığın genel sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığından, sizin ve doktorunuzun karar vermek için yeterli zamanınız olacaktır.

Katarakt ameliyatı, doğal merceğin cerrahi olarak çıkarılması ve yapay bir göz içi merceğin yerleştirilmesi anlamına gelir. Operasyon lokal anestezi altında yapılır ve hastalığın herhangi bir aşamasında yapılabilir.

BU İŞLEM NEDEN YAPILIYOR?

Katarakt, başlangıç ​​aşamasında merceğin sadece küçük bir kısmını etkilediği için fark edilmeyebilir veya günlük yaşam aktivitelerine etkisi ihmal edilebilir düzeydedir. Bununla birlikte, katarakt ilerledikçe, aşağıdaki belirtiler bulunabilir:

• Bulutlu, bulanık veya karanlık görme

• Işık özellikle geceleri yanıp söner ve parlar

• Okumak ve diğer aktiviteleri yapmak için daha fazla ışığa ihtiyaç duyar

• Işıkların etrafında haleler

• Görsel doğruluktaki değişiklikler

• Soluk veya soluk renkler

• Tek gözde çift görme

Katarakt sorununu ortadan kaldırmak için katarakt ameliyatı yapılır. Katarakt cerrahisinin bir diğer amacı, kataraktın neden olduğu opaklık nedeniyle göz doktorunun gözün arkasını (optik disk, optik sinir ve retina) görmesini sağlamaktır. Doktorunuz gözün fundus adı verilen bu kısmının tutulduğunu düşünürse, fundusu net görebilmek için doktorunuz katarakt ameliyatı önerebilir.

Bu nedenle katarakt rutin günlük aktivitelerin gerçekleştirilmesinde sorunlara neden oluyorsa ve başka bir göz probleminin teşhis ve tedavisini engelliyorsa katarakt ameliyatı önerilebilir.

Katarakt ameliyatı, aşağıda listelenen bir dizi ameliyat öncesi hazırlıktan sonra gerçekleştirilen bir günlük ameliyattır. Katarakt ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Yani katarakt ameliyatından sonra büyük ihtimalle aynı gün taburcu olursunuz ve ameliyattan önce genel anesteziye ihtiyacınız olmaz.

Fakoemülsifikasyon katarakt cerrahisinde en çok tercih edilen tekniktir. Tekniğin detayları aşağıda mevcuttur.

RİSKLER

Operasyon ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir veya başka bir deyişle hastaneye yatırılması gerekmez. Katarakt ameliyatı genellikle güvenli bir işlemdir ve olası komplikasyonlar başarıyla tedavi edilir.

Katarakt ameliyatında bulunabilecek riskler şunlardır:

Ancak katarakt ameliyatı retina dekolmanı (retina dekolmanı – gözün en arka tabakası) riskini artırır. Risk düşük olmasına rağmen, cerrahi başarısız olursa veya komplikasyonlar ortaya çıkarsa görme kısmen veya tamamen kaybolabilir.

Ayrıca katarakta görmeyi etkileyen başka hastalıklar da eşlik ediyorsa, katarakt ameliyatı sonrasında görme keskinliği ve görme alanı bozuklukları veya şikayetleri devam edebilir.

Modern tıbbın izin verdiği tüm önlemler risklerin oluşmasını engellemek için alınsa da risklerin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamak mümkün değildir.

Uzmanlarımız komplikasyon riskini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atacak ve oftalmologlarımız yukarıda listelenen riskler ve diğer olası komplikasyonlar hakkında sizi operasyonel olarak bilgilendirecek ve tüm endişelerinizi ortadan kaldıracaktır.

HAZIRLIK

Göz doktorunuz önce görme doğruluğunuzu ve görme alanınızı değerlendirecektir. Bu aşamada, kataraktın diğer göz rahatsızlıklarıyla ilişkili olup olmadığını belirlemek için kapsamlı bir muayene yapılır. Bu tür değerlendirmeler, ameliyat sonrası görsel doğruluğu en üst düzeye çıkarmayı ve olası görme alanı kusurlarını ortadan kaldırmayı amaçlar.

Katarakt ameliyatı ayaktan tedavi bazında yapılsa da, ameliyatın herhangi bir risk oluşturmadığı teyit edildikten sonra, sigara içiyorsanız sigarayı bırakmanız ve kanama riskini artıran bazı ilaçları bırakmanız istenecektir. Diğer tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, bitkisel ürünler ve takviyeler de sorgulanacak ve bunları izlemeniz veya almayı bırakmanız istenecektir.

Ameliyat sonrası enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için ameliyat öncesi ve sonrasında göz damlası veya antibiyotik tablet kullanmanız gerekebilir.

Ayrıca ameliyattan belirli bir süre önce yemeyi ve içmeyi bırakmanız söylenecek ve planlanan tarihte ameliyatı olmak için bu talimata kesinlikle uymalısınız.

Ameliyat sonrası dönemi daha iyi yönetmek için taburculuk, taburculuk sonrası konaklama ve seyahati bu aşamada planlamak da mantıklıdır.

Cerrahi ve erken postoperatif

Katarakt ameliyatının temel prensibi opak olan doğal merceğin çıkarılması ve çeşitli malzemelerden yapılmış yapay bir mercek yerleştirilmesidir. Kontakt lenslerin aksine göz içi lensler temizlik veya bakım gerektirmez.

Doktorunuz kapsamlı ameliyat öncesi muayenelere dayanarak göz durumunuz için en iyi sonuçları sağlayacak göz içi lensi belirleyecektir. Yapay lensler, yapıldıkları malzemeye veya esnek veya sert, katlanabilir ve katlanamayan, ultraviyole filtreli ve filtresiz gibi diğer belirli özelliklere göre sınıflandırılır.

Göz içine yerleştirilmesi gereken göz içi merceği ile ilgili tüm detayları doktorunuza sorabilirsiniz. Ayrıca her bir lens türünün benzersiz avantaj ve dezavantajlarını da sorabilirsiniz.

Göz çevresindeki cilt lokal anestezi ile uykuya dalar ve bu nedenle ameliyat sırasında rahat uyuyamazsınız. Sizi sakinleştirmek veya rahatlamak için bir sakinleştirici verilebilir.

Katarakt cerrahisinde opak bir doğal lens veya önceden yerleştirilmiş opak yapay lens çıkarılarak yerine şeffaf bir göz içi lensi konulur; Prosedür bir saatten az sürer. Doğal merceğin çıkarıldığı kapsülün içine yapay bir mercek (göz içi merceği) yerleştirilir ve yapay mercek kalıcı olarak gözde kalır.

Son zamanlarda katarakt cerrahisinde fakoemülsifikasyon en çok tercih edilen tekniktir. Göz doktoru, skleranın en dıştaki şeffaf tabaka olan kornea ile birleştiği yerde çok küçük bir kesi (sadece birkaç milimetre) yapar. Fakoemülsifikasyon cihazının probu bu insizyondan sokulur ve lensin içine doğru ilerler. Lensi çevreleyen kapsülün önü kesilir. Fako probu, opak lensi küçük parçalara bölmek için ultrasonik dalgalar yayar; bu parçalar, sonda yoluyla emme için emülsifiye edilir.

Katarakt lensi vücut tarafından emilir. Kapsülün arka duvarı sağlam kalır. Yapay lens, aynı kesiden kapsüle yerleştirilir ve daha sonra kapsülün içine odaklanır.

Oftalmolog, fakoemülsifikasyon gelişmeden önce dikişlerle kapatılan daha büyük kesiler yapmak zorunda kaldı. Ancak mümkünse doktorunuz fakoemülsifikasyon ameliyatından sonra dikiş atmayabilir.

Ameliyat tamamlandığında göz bir bandaj veya bandaj artı bir göz siperi ile kapatılır.

Ameliyat sonrası erken dönemlerde kaşıntı, hassasiyet ve hafif rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu semptomlar tedaviye gerek kalmadan kendi kendine geçer.

Doktorunuz sizden önlem olarak antibiyotik, iltihap önleyici tabletler ve göz damlası kullanmanızı isteyebilir. Nadir de olsa ameliyat sonrası komplikasyonları önlemek veya en aza indirmek için doktorunuzun tüm tavsiyelerine kesinlikle uymalısınız.

Ameliyattan sonraki gün bandaj veya bandaj artı göz koruyucu doktorunuz tarafından çıkarılır. Haberler.com kısa bilgiler sağlar. aşağıdan HaberlerBizimkini okumaya devam edebilirsiniz

Satış kaldırıldıktan sonra, muhtemelen çok net ve doğru bir görüşe sahip olacaksınız. Görsel doğruluğunuz kademeli olarak artacaktır, ancak birkaç gün sürebilir.

Gözünüzü korumak için yapmanız gerekenler hakkında detaylı olarak bilgilendirileceksiniz.

Taburcu olmadan önce planlanan takip ziyaretleri için göz doktorunuza danışmalısınız.

Taburcu olduktan sonra, kesi hattında sıcaklık ve kızarıklık veya görme kaybı, şiddetli ağrı, gözlerde parlama ve yüzme veya ateş veya ameliyattan kaynaklandığını düşündüğünüz başka belirtiler varsa, hemen göz doktorunuza başvurun. .

SONUÇLAR

Katarakt ameliyatı çoğu hastada başarılı görsel sonuçlar sağlar.

Ancak, iyileşmenizi izlemek ve olası komplikasyonları yönetmek için planlanan tarihlerde göz doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu