Ekonomi

Kiracı-ev sahibi düellosunda yeni adres; arabuluculuk merkezleri

İSTANBUL (İHA): kiracı-mal sahibi düellosunda yeni adres; arabuluculuk merkezleri

Kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk

İstanbul – İstanbulTürkiye’deki arabuluculuk merkezleri, bu günlerde kiracılar ve ev sahipleri arasındaki anlaşmazlıklara çözüm arıyor. Taraflar arasındaki uyuşmazlıklarda alternatifi çok olan bir uzlaşmaya varılır. Artan kira, erteleme, ev bakımı gibi her iki tarafın da haklarını koruyan çözümler üretilir.

Kiralık daire fiyatlarındaki anormal artışla birlikte ev sahipleri ile kiracıları arasında anlaşmazlıklar çıkmaya başladı. Artan fiyatlara bağlı olarak, ev sahipleri piyasaya göre kiracı artışları talep etmektedir. Kiracılar bu artışları reddettiklerinde aldıkları yanıt “evi tahliye et” oluyor. Bu noktadan sonra kiracı ile ev sahibi arasındaki anlaşmazlık mahkemeye gider.

Taraflar arasındaki uyuşmazlığı mahkemeye gitmeden kısa sürede çözmeyi ve uzlaşma sağlamayı hedefleyen arabuluculuk merkezleri, bugünlerde kiracı-mal sahiplerinin sorunlarına çözüm buluyor. Bu çakışmaları çözmek için çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Bunlardan bazıları kira artış süresinin ertelenmesi, ev bakımının yapılması ve o güne kadar kiranın artırılmaması gibi bir tarihte tahliye taahhüdü verilmesidir.

“İyi ilişkiler arabuluculuk yoluyla korunabilir”

Arabuluculuk merkezi avukatı Umut Metin, “Dava açtığınız zaman sonuç almanız yıllar alabiliyor. Dava açıldığında taraflar arasındaki iletişim kopuyor. Arabuluculuk böyle değil. Bir düşünün, kiracınız arabuluculuk merkezine soruyor ve diyor. değil. Kirayı düşürmeye veya artırmaya istekli ve taahhüt istiyor.Bu noktada ev sahibi neden tepki gösteriyor? “Çünkü arabuluculuk istedi, “İyi ki bana dava açmadı,” diyecek. arabuluculuğa gitti.”

“Birkaç toplantıda taahhüde varılabilir”

Birkaç görüşmede farklı alternatiflerle kira uyuşmazlıklarına çözüm bulabildiklerini anlatan Metin, “Kira artış süresinin ertelenmesi, kat hizmetleri yapılması ya da kiranın artırılmaması gibi her iki tarafın da ihtiyaçlarına uygun çözümler üretebiliyoruz. O tarihe kadar tahliye taahhüdü bir tarih. Burada çözümlerin sayısı arabulucuların hayallerine ve tarafların isteklerine göre artabilir” dedi.

“Arabulucular, yargı tatilinde kesintisiz çözüm üretti”

Arabuluculuk faaliyetlerinin adli tatillerde de durmadığını anlatan avukat Umut Metin, “Arabulucular adalet hizmetlerinde uzlaşma çabalarına devam ettikleri için adli tatilden faydalanamadılar. Dolayısıyla işlerimizde ek bir artış gözlemlemedik. arabuluculuk talebi sürekli artıyor. İnsanlar uzlaşmadan hoşlandıkça genellikle arabuluculuk hizmetlerini tercih ediyorlar.

Kiracı-ev sahibi düellosunda yeni yön;  arabuluculuk merkezleri

Kiracı-ev sahibi düellosunda yeni adres;  arabuluculuk merkezleri

Kiracı-ev sahibi düellosunda yeni yön;  arabuluculuk merkezleriKiracı-ev sahibi düellosunda yeni adres;  arabuluculuk merkezleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu