Ekonomi

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Maraş’ın açılmasıyla KKTC ivme kazanmıştır”

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “KKTC Maraş’ın açılmasıyla ivme kazandı” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Maraş’ın açılmasıyla ivme kazandığını belirterek, pandemiye rağmen 200.000’den fazla kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Maraş’ı ziyaret etti.

KKTC Devlet Başkanı Tartarus: “KKTC Maraş’ın açılmasıyla ivme kazandı”

KONYA – Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Maraş’ın açılmasıyla ivme kazandığını iddia ederek, pandemiye rağmen Maraş’ı 200 binden fazla kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Konya Ticaret Odası’nda işadamlarıyla bir araya geldi. Burada açıklamalarda bulunan Tatar cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki ekonomik işbirliği protokolünün yayınlanmasıyla birlikte pandemi dönemine rağmen yatırımların devam ettiğini kaydetti. Bazı projelerin hayata geçtiğini iddia eden Tatar, “Ekonominin eski boyutlarına dönmesi elbette biraz zaman alacak ama pandemi sonrası KKTC’nin yükseleceğini düşünüyorum. Sağlıktaki başarımız nedeniyle sistem ve Kıbrıs, doğası, yeşili ve mavisi ile bir turizm ülkesidir. Eğitim “Sektörde marka sektöründe kat edilen mesafe, su projesi, tarımsal faaliyetler, hizmetler sektörü, sanayi alanlarımız, her türlü ekonomik yatırımlarımız, KKTC halkına bir gelecek vaat ediyor. Gelecek vaat eden bir geleceğe sahip olmak için tüm bu çabalar aynı kararlılık ve inançla devam etmelidir” dedi.

“Maraş’ın açılmasıyla KKTC ivme kazandı ve kazanacak”

KKTC’nin Doğu Akdeniz’de bir seyahat bekçisi olarak hareket ettiğini iddia eden Tatar, “Doğu Akdeniz’de milli menfaatlerimizin korunması, hem mavi vatanda hem de hava sahasında milli üstünlüğümüzün korunması için KKTC, Türkiye ile işbirliği içinde egemen bir devlettir.İlişkileri en iyi şekilde getirerek üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmektedir.Bu nedenle Kıbrıs Türk halkının rahat etmesi için ekonomik olarak gelişmemiz gerekmektedir.Her türlü sorun ve ambargoya rağmen bu doğrultuda 1974 sonrası dönemde KKTC’de de büyük başarılar elde ettik. Çünkü bir turizm sektörünün oluşması direkt uçuş olmamasına rağmen turistleri oraya götürüp bekledikleri hem yatırım gerektiren hizmetleri hem de insan kapasitesinin ve sermayenin gelişmesiyle birlikte bu sektörü tam anlamıyla dünyada olmasa da çoğu ülkeden daha iyi turizm hizmeti sunabilecek bir noktaya getirdik. dünya standartları. Ofisimde sunduğum vasiyetname ve Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle Maraş’ın açılışı, KKTC’nin hem ekonomisine hem de turizmine büyük bir hizmet sağlıyor. Çünkü Maraş marka değeri olan bir turizm bölgesi. Maraş’ın açılmasıyla birlikte KKTC ivme ve irade kazandı. Pandemiye rağmen 200.000’den fazla kişi Maraş’ı ziyaret etti ve inşallah orada yapılacak bazı altyapı çalışmaları ile yavaş yavaş açılmaya başladığını göreceğiz. Bu da ekonomimize büyük katkı sağlayacak” dedi.

Konya’nın başarılarından gurur duyduğunu ifade eden Tatar, pandemi döneminde Konya’nın ihracatının reel olarak yüzde 50’den fazla arttığını bildiğini ve bundan hoşlandığını sözlerine ekledi.

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ticaretin Geliştirilmesi ve Ekonomik İşbirliği Protokolü’nün kabulüne ilişkin Karar ve Eylem O planının, iki ülke işbirliği ile gerçekleştirilecek olan bu proje, KKTC için bir dönüm noktası olacaktır. İş dünyasını bir araya getirecek ve KKTC şirketlerinin ihracat potansiyelini artıracak uygulamaları içeren eylem planı, yalnızca hizmetler sektörüne yönelik bir ekonomik kalkınma politikası izleyen KKTC’nin ticaret ve ticaret ülkesi olmasının önünü açacak. sanayi. ekonomi KKTC’yi bir üst seviyeye çıkaracak. Konya Ticaret Odası olarak bu dönemde Konya ile KKTC arasındaki ekonomik işbirliğini artırma kararlılığımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum. “

Tartarus ve beraberindeki heyet, buradaki programın ardından Sultan Alaeddin Keykubat Camii’nde Sultan Türbesi’ndeki nöbet değiştirme törenine katıldı. Tartarus daha sonra Selçuklu Belediyesi’ndeki tropik kelebekler bahçesini ziyaret etti.

KKTC Tatar Cumhurbaşkanı: 'KKTC Maraş'ın açılmasıyla ivme kazandı'
KKTC Tatar Cumhurbaşkanı: 'KKTC Maraş'ın açılmasıyla ivme kazandı'
KKTC Tatar Cumhurbaşkanı: 'KKTC Maraş'ın açılmasıyla ivme kazandı'
KKTC Tatar Cumhurbaşkanı: 'KKTC Maraş'ın açılmasıyla ivme kazandı'
KKTC Tatar Cumhurbaşkanı: 'KKTC Maraş'ın açılmasıyla ivme kazandı'

Kaynak: İhlas / Enver Furkan Çelebioğlu Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu