Gündem

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar üçlü görüşmenin ardından konuştu (2)

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tartaruskonuşma NEW YORK – Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar üçlü görüşmede Ron Lider Nikos Anastasiades’in Annan Planı’ndan Kıbrıs tarafının “hayır diyerek fırsatı kaçırdığı” konusundaki pişmanlığını itiraf ettiğini söyledi.

Tartarus, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Kıbrıs Rum yönetiminin (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Tatar, Kıbrıs’ta yaşamı iyileştirmek için ne gibi anlayışların geliştirilebileceğini tartıştıklarını belirterek, Rum tarafının “Her türlü işbirliğimiz var, olduk ve olmaya devam edeceğiz” dedi.

Tartarus, aynı adada yaşayan iki devlet gibi KKTC’nin de sağlık gibi çeşitli konularda alacağı kararlarla 12 teknik komitenin güçlendirilmesine ve iki halkın refahının artırılmasına yönelik çalışmalara destek vereceğini belirtti.

“İki devletli çözüm kabul edilmezse statüko devam edecek”

Kıbrıs’ta iki ayrı halk ve iki ayrı devlet olduğunu ve bu durumun kabul edilmemesi halinde bu statükonun devam edeceğini iddia eden Tatar, Genel Sekreterin tutumunu ve objektif tavrını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Kıbrıslı Türklerin büyük bir adaletsizliğe maruz kaldıklarını kaydeden Tatar, “Genel Sekreter de konuşmalarında bunu teyit ediyor. Kuzeyde bir devlet var. Bu devletin tam teşekküllü kurum ve kuruluşları var. Yani söz konusu değil. ki bundan sonra kendi halimizden bir adım geri çekilebilelim.” dedim.

Tatar, bundan böyle yan yana yaşayan iki ayrı egemen devletin işbirliği ile bir anlaşmanın mümkün olacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bunu yapmak için Genel Sekreter’in Güvenlik Konseyi’ne gitmesi ve oradaki Kıbrıs Türk halkı adına bu kararı vermesi gerekiyor. Bu karar alınırsa masaya oturup resmi müzakereler ve müzakereler yapacak durumdayız. Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüme varmak” dedi. “Bugün orada tekrar ettim ama sonuç olarak Rum tarafı bunu kabul etmediği için ayrı bir egemenlik hakkımız olduğunu kabul etmeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız.”

Türkiye’nin bu yeni anlayışa ve yeni politikaya verdiği desteğin KKTC için “en büyük rahatlık ve güç kaynağı” olduğunu kaydeden Tatar, bu tutumu sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.

Kıbrıs’ın eski Kıbrıs, Doğu Akdeniz’in eski Doğu Akdeniz olmadığını, dünya koşullarının ve önceliklerinin değiştiğini iddia eden Tatar, üçlü görüşmede Rum lideri Anastasiades’in Rum tarafı için pişmanlığını itiraf ettiğini söyledi. Annan Planı’na hayır diyerek fırsat.

“Bugün (Anastasiadis) diyor ki” maalesef fırsatı kaçırdık, bu yüzden Türkler evet dedi, hayır dedik ve fırsatı kaçırdık” dedi.

Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu vurgulayan Tatar, “Şimdi yapacağımız şey kendi ekonomimizi ve devletimizi daha da güçlendirmek. Çünkü Türkiye ile birlikte Doğu Akdeniz’e baktığımızda mavi vatanda milli menfaatlerimiz var. , hava sahasında ve daha da güçlü bir Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kök salması gerekiyor.” dedi.

Tanınma anında bir sorun olduğunu ve bunun zaman alacağını belirten Tatar, şöyle devam etti:

“Bu mücadelemizden vazgeçeceğimiz anlamına gelmiyor. Sonuna kadar devam edeceğiz ve bu dönemde kendimizi uluslararası topluma daha fazla anlatmak, beklentilerimizi dünya ile daha fazla paylaşmak ve buna göre pozisyonu kabul etmek en büyük sorumluluğumuzdur.”

Tatar, kapatılan Maraş’ı eleştirirken, “Rum tarafı büyük fırsatları kaçırdı. Annan Planı da bunlardan biri. Sonra Crans Montana” dedi. formda cevaplandı.

Tartarus, uluslararası hukuka aykırı olmamak için emlak komisyonuna başvuranların ve 1974 tapu sahibi olanların talep etmeleri halinde mallarını iade edebileceklerini belirterek, Maraş girişiminin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi. insan hakları. Haklar.

Genel Sekreter Guterres’in önümüzdeki aylarda kendisi ve Anastasiades ile tekrar görüşebileceğini iddia eden Tatar, diyalogdan kaçınmadığını ve her zaman görüşmeye hazır olduğunu belirterek, “Sorunları çözmek için sadece resmi ve eksiksiz müzakere sürecini başlatacağız. Egemen eşitliğimiz kabul edildiğinde Kıbrıs meselesi. Ayrıca gayrı resmi bir yemektir, toplantıdır, toplantıdır, onlarda bir mahzur yoktur.” dedim.

KKTC Tatar Cumhurbaşkanı üçlü görüşme sonrası konuştu (2)

KKTC Tatar Cumhurbaşkanı üçlü görüşme sonrası konuştu (2)

KKTC Tatar Cumhurbaşkanı üçlü görüşme sonrası konuştu (2)KKTC Tatar Cumhurbaşkanı üçlü görüşme sonrası konuştu (2)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu