Gündem

KKTC makamlarından, Rum kesiminde Atatürk’ün anlatıldığı kitabın sayfasının yırtılması ve toplatılması kararına tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Eğitim Bakanlığı ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nden (GKRY), Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Oxford Discover Futures” adlı kitabın 36. sayfasını yırtma talimatı 3 Çalışma kitabı “ortaöğretimde ve daha sonra kullanılan …

Kuzey Kıbrıs Türk Kıbrıs Cumhuriyeti (KKTC), Güney Kıbrıs Ron Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Milli Eğitim Bakanlığı’nın (GCA) ortaöğretimde kullandığı “Oxford Discover Futures 3 Workbook” adlı kitapta, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK36. sayfanın yırtılması emrini ve ardından kitaba “uygunsuz” olduğu gerekçesiyle el koyma kararını kınadı.

KKTC Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Kıbrıs Rum Kesimi’nde orta öğretimde kullanılan bir kitapta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bölümün yer aldığı sayfanın kırılmasına ilişkin kararını şiddetle kınıyoruz. Cemaat ve ardından Kıbrıs Rum Eğitim Bakanlığı’nın tüm kitabın “uygunsuz” sayılması kararı, Kıbrıs Rum yönetiminin ırkçı tavrının yeni bir örneğidir.” ifadelerine yer verildi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki destansı mücadelesi ve Cumhuriyet sonrası yaptığı inkılaplarla sadece Türk milletine değil, tüm dünya ülkelerine ilham veren bir lider olduğunu iddia ederek, bu saygı eksikliğinin Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türkiye’ye olan saygısının azaldığı gözlemlenmiştir. Türk milletinin lideri kabul edilemez.

Açıklamada, “Kıbrıs Rum tarafının giderek artan düşmanca tavrının Rum eğitim sistemine yansıması, Kıbrıs Rum tarafının adadaki Türk varlığına tahammül edemediğini ve Türk milletinin şanlı tarihini sindiremediğini açıkça göstermektedir. Cemaat Kıbrıs konusunda anlaşmaya varılamamasının temelinde Rum tarafında hakim olan bu ırkçı zihniyetin yattığını anlamak gerekir. Bu vesileyle, vatanımızın kurucusu Türkiye Cumhuriyeti’ni Ulu Önder Atatürk’ü saygıyla anıyoruz.” .

“Şiddetle kınıyorum”

KKTC Eğitim ve Milli Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu tutumunun cehalet ve sona erme göstergesi olduğunu, düşmanlığın ve karmaşıklığın en derini olduğunu vurguladı.

“Atatürk’ü kitaplardan ve sayfalardan silebilirler ama dünyaya mal olan büyük Türk milletinin liderini insanlığın kalbinden silmeleri mümkün değildir.” Vurguya vurgu yapan Amcaoğlu, Yunanlıların Atatürk’ün adının bir kitaptan çıkarılsa kaybolmayacağını çok iyi bildiğini belirtti.

Amcaoğlu, “Onlara soruyorum, tarihi, gerçekleri onlar mı yazacak ve Ulu Önder, bunun var olmadığını sayfayı yırtarak kabul edecekler mi? Sayfa yırtılınca Rum gençliği ve Rum çocukları Türkçe yazan Atatürk’ü öğrenmeyecekler mi? Çok cahil, çağdışı ve düşmanca bir tavırdır.”Onu şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajans Anadolu / Muhammet İkbal Arslan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu