Gündem

Kolombiya’dan ABD’ye gitmek isteyen göçmen sayısı 20 bini aştı

KolombiyaAntakya’nın idari bölgesindeki Necocli şehrine gelen çoğu Haitili göçmen sayısı 20.000’i aştı.

Ülkelerindeki iç karışıklık ve ekonomik yetersizlik nedeniyle binlerce göçmen Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmek istiyor, Kolombiya Panama sınırın açılmasını talep etti.

Kasaplarının nüfusu 4 bin 500 civarında olan ve sayıları 20 bini geçen göçmenler, yetersiz altyapı ve sosyal tesisler nedeniyle yeni bir insani krizle karşı karşıya kalınacağından korkuluyor.

Şehir yetkilileri, göçmenler arasında solunum, mide ve bağırsak rahatsızlıkları çeken kişilerin bulunduğunu kaydederek, tahliye için ulusal hükümetten yardım istedi.

Gıda ve ilaç sıkıntısının had safhada olduğu kentte, her gün yeni göçmenlerin geldiği ve diğer şehirlere otobüsle gitmek için bilet alanların olduğu paylaşıldı.

Öte yandan Kolombiya ile Panama arasındaki göçmenlik anlaşmasına göre her gün 500 kişi Panama’ya tekneyle gitmek için bilet alıyor.

Hedef ABD

Ülkenin Panama sınırına yakın bir kıyı kenti olan Necocli’de göçmenlerin yasadışı grupların kontrolündeki ve “Darien Gap” olarak bilinen ormanlık alanı geçerek Panama’ya ve ardından Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşmak istedikleri iddia ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu