Teknoloji

Konserve salçalardaki ölümcül zehirlenme tehlikesi! Belirtileri 72 saat sonra çıkıyor

Ülkemizde kış döneminin girmesiyle birlikte başta Anadolu olmak üzere tüm illerimizde kışlık salça ve biber yapımına başlandı. Vatandaşlar hazırladıkları salçayı kış aylarında da kolay ulaşım için teneke kutularda saklayacak. Ancak hem piyasada hem de evde konserve yiyeceklerdeki “bakteri” tehlikesi dikkat çekicidir. Uzman, zamanında müdahale edilmediği takdirde öldüren bakteri hakkında önemli bilgiler verdi.

Domates başta olmak üzere mevsim meyve ve sebzelerini mevsim dışı tüketmek ve geleneksel yöntemlerle kendi reçelini yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hayati kurallar vardır. Doğru yöntem ve koşullarda hazırlanmayan konserve yiyecekler ölümcül zehirlenmelere neden olabilir. Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, uygun şekilde hazırlanmayan konservelerde oluşabilecek risklere dikkat çekti.

Konserve salçada ölümcül zehirlenme tehlikesi.  Belirtiler 72 saat sonra ortaya çıkıyor

Doç. Dr. Uzel, tüketicilerin konserve hazırlarken uyması gereken hijyen şartlarını şöyle anlattı:

“Tüketiciler özellikle sebze türü gıdaları kurutmak veya dondurmak gibi alternatif yöntemleri denemeli. Evde hazırlanması tercih edilen konserveler için cam kavanozlar kullanılmalı, eğer plastik kap kullanılıyorsa onaylı olması sağlanmalıdır. Deforme ve paslı kapaklar da kullanılmamalı, en az 15-20 dakika kaynatılmalı ve her kullanımda yenilenmeli Yiyecekler asitlik derecesine uygun sıcaklık ve süre kombinasyonunda pişirilmelidir Şişme olmamalıdır veya kapakta sızıntı Dışbükey şekilde dışa doğru şişen, tadı, rengi ve kokusu kötü olan konserveler tüketilmemeli, bozulmayacakları için gerekli önlemler alınmalı, piyasada her zaman açıktır. son kullanma tarihi, etiketi ve kurumun resmi izin beyanları dikkatle kontrol edilmelidir. ca fışkıran koru effer ”.

Konserve salçada ölümcül zehirlenme tehlikesi!  Belirtiler 72 saat sonra ortaya çıkıyor

Botulizm vakası hakkında da bilgi veren Ruhan Aşkın Uzel, “Botulizm zehirlenmesine“ clostridium botulinum ”adlı bir bakterinin toksini neden olur. Clostridium botulinum, basınca ve sıcaklığa karşı direnci yüksek, dirençli bir mikroorganizmadır. Yetersiz zamanda. , gerektiğinden daha düşük bir sıcaklıkta ve bu nedenle uygun pişirme yapılmadan. Kutuyu tükettikten sonra kişinin rahatsızlık, direnç gibi faktörlere bağlı olarak 12 ila 72 saat sonra şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, görme bozukluğu ve kas güçsüzlüğü gibi şikayetler Bu durumda, zamanında müdahale ve uygun tedavi gerektiren bir durum oluşur ve meydana gelir gelmez, bireysel önlemlere başvurmadan en kısa sürede en yakın hastaneye bildirilmesi gerekir. veya rahatsızlık. gözlemlendi.

Konserve salçada ölümcül zehirlenme tehlikesi!  Belirtiler 72 saat sonra ortaya çıkıyor

İhlas Haber Ajansı – Son haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu