Teknoloji

Konya’da “Bağımlılıkla Mücadelede Basının Rolü” konuşuldu

Karatay Belediyesi ve Konya Bağımlılıkla Mücadele Derneği işbirliğiyle “Bağımlılıkla Mücadelede Basının Rolü” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Karatay Belediyesi e Konya Bağımlılıkla Mücadele Derneği işbirliğiyle “Bağımlılıkla Mücadelede Basının Rolü” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Selçuk Üniversitesi (SU) Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Hilmi Çetin, Aziziye Kültür Merkezi’nde düzenlenen röportajda yaptığı konuşmada, bağımlılık konusunda basına büyük sorumluluk düştüğünü söyledi.

Hilmi Çetin, basının en önemli rolünün toplumun toplumsal algısını yeniden yansıtmak olduğunu belirterek, “Basın, yansıtmanın yanı sıra yapıcı bir role de sahip. Basın ve ilgili kurumlar bunu toplumun bir sorunu nasıl algılayacağı üzerine inşa edebilir. Bu bağımlılıkta çok önemlidir.

Basında toplumun yanlış anlaşılması Haberler Bağımlı bireyi kendi örneğiyle dışlayabileceğini vurgulayan Çetin, şunları söyledi:

“Toplum bağımlı bireyi ötekileştirebilir. Basın üzerine düşeni iyi yaparsa toplum bağımlılığı bir hastalık olarak görüp tedavisi için mücadele edebilir. Burada ortak dil kullanmak çok önemli. Gençlerin çoğu uyuşturucuyu denediğini paylaşıyor. merak. HaberlerAyrıca hazırlayacağımız görsel, yazılı ve dijital içerik, gençlerin ve animenin merakını uyandıracak bilgiler içermemelidir. bir tane vereceğiz HaberlerAlkol, madde veya sigaranın gencin zihninde heyecan uyandıran bir yönünü öne çıkardığımızda, dikkat edeceği tek yer burasıdır.”

Çetin, madde bağımlısı bir bireyin bilinçsiz görüntülerinin medyada yer almasıyla ilgili olarak şunları söyledi: HaberlerBundan da kaçınılmalıdır.”

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da bağımlılığı önlemeye yönelik tedbirlerin daha önemli olabileceğini söyledi.

Eğitimin bu kapsamda alınacak önlemlerden biri olduğunu kaydeden Kılca, şunları kaydetti:

“Eğitim alanında yapacağımız çalışmalar ve gençlerimize yapacağımız yatırımlarla bağımlılığı önleyebiliriz. Burada elbette anne babalara ve ailelere büyük sorumluluk düşüyor. Sorumlulukları daha büyük. Öğretmenlerimize ve okullarımıza da büyük sorumluluklar düşüyor. .Polislerimiz görevini yapıyor. Ancak gençlerimize zarar vermek isteyen bu iş bir meslektir. “Belediye olarak eğitime çok önem veriyoruz. Gençlerimizi spora teşvik etmek için okullarımızda yaptığımız etkinlikler de bu önleyici tedbirlerden biri olarak görülebilir” dedi.

Kılıç, gençleri bağımlılıktan kurtarmak için çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Konya'da bağımlılıkla mücadelede basının rolü tartışıldı
Konya'da bağımlılıkla mücadelede basının rolü tartışıldı

Kaynak: Axencia Anadolu / Havva Dereağzı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu