Sağlık

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gündüz’den “Virüs artık aşısızlar arasında yayılıyor” açıklaması

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Koronavirüs Bilimsel tavsiye Üye Dr. Hasan Murat Gündüz, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) açlar arasında yayıldığını iddia ederek, “Yakın gelecekte hastalık toplumda yayılmaya devam ederse, yeni varyantların olması şaşırtıcı olmayacaktır.” dedi.

Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 ile mücadele kapsamında ülke genelinde aşı çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Türkiye’de vaka artışının ardından tam bir kapanma dönemi olduğunu hatırlatan Gündüz, “Bu süreçte aşılar hızla devam etti. Kapatıldıktan sonra vakaların azalması bekleniyordu. Bu arada toplumun belli bir kesimi aşılandı ama henüz olmadı. aşı hedefine ulaştık.” dedi.

Day, aşılı kişilerin Kovid-19’a karşı daha iyi korunduğunu ve aşısız kişilerin risk altında olduğunu belirterek, “Maalesef aşısız oranı çok düşük değil. Dolayısıyla aşısızlarda bu hastalığın devam ettiğini görüyoruz” dedi. ifadeleri kullandı.

Tüm vatandaşlara aşı olmalarını tavsiye eden Gündüz, sözlerine şöyle devam etti:

“Salgın sonrası vakaların bir miktar arttığını veya insanların zaman zaman aşırı gevşeme yaşayabildiğini görüyoruz. Yaz aylarıyla birlikte kişilerin önlemleri biraz gevşetmesi mümkün. Dolayısıyla hem aşısız kişiler hem de önlemlerde bir miktar gevşemeler olabilir. Hastaların çoğu aşılanmıyor ve maalesef durumu kötüleşip yoğun bakımda kalan hastaların hepsi aşılanmıyor.

Keşke bu insanlar bu hastalıktan korktukları için aşılansalar ve bu kadar zor durumda kalmasalar. Aşının bu hastalığa karşı ne kadar koruduğunu ve aşılanmadığında ne gibi durumlara yol açabileceğini gerçekten ilk elden görüyoruz. Yoğun bakım ünitesindeki tüm hastaların aşılanmadığını gerçekten vurgulamakta fayda var” dedi.

Aşının önemine vurgu yapan Gündüz, “Bu salgın artık aşısızlar arasında maalesef. Aşılananlar bir nebze korunuyor, en azından hastaneye yatmayı önlediğini görüyoruz. Hastanede yatan hastalarımızın çok önemli bir kısmı aşılanmıyor. Bu dikkat çekici. Yani aşılanmazlarsa daha da kötüleşebilirler, toplumumuz biliyor.” ifadeleri kullandı.

İnsanların bu hastalıktan hayatını kaybettiğini gözlemleyen Gündüz, “Bu kötü sonuçlardan kendimizi korumamız gerekiyor. Önlemlere dikkat etmeliyiz. Aşı olanlar da önlemlere dikkat etmeli. çok daha fazla dikkat edin.” . dedi.

Virüslerin doğası gereği yayıldıkça varyantların oluşabileceğini kaydeden Gündüz, şunları kaydetti:

“Elbette daha önce olduğu gibi Kovid-19’da da yeni varyantlar olabilir. Bundan kaçınmanın en önemli yolu bu hastalığın toplumdaki yaygınlığını azaltmak ve sınırlamaktır. Yani hastalığın yaptığından emin olun. Başka bir şey yok çünkü varyantlar virüsün doğasında var. “Virüs farklı varyantlara dönüşebilir ve hayatta kalmak için tamamen farklı hale gelebilir. Bu en korkulan yönlerden biridir. Gelecekte hastalık toplumda yayılmaya devam ederse, yeni varyantların olması şaşırtıcı olmayacaktır.”

Kaynak: Anadolu Ajansı / Eren Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu