Teknoloji

Kovid-19’u ağır geçiren genç kadından “aşı” çağrısı

Ordu’da yaşayan ve yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan 30 yaşındaki Melisa Nur Aktürk, aşı yaptırmadığı ve doktorların verdiği ilaçları kullanmadığı için pişman olduğunu belirterek, “Bana iyi bir ders oldu. çünkü bu çok zor süreçten geçtim.

Ordu’da yaşayan ve yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan 30 yaşındaki Melisa Nur Aktürk, aşı yaptırmadığı ve doktorların verdiği ilaçları kullanmadığı için pişman olduğunu belirterek, “Bana iyi bir ders oldu. .Çünkü bu süreci çok zor atlattım. Özellikle aşıya karşı olanlar için. Ve bir gün bu yaşadığım olayları bilmek istemeyenlere de anlatacağım.” dedim.

Bir şehir çağrı merkezinde çalışan Melisa Nur Aktürk’ün bir süre önce Kovid-19 testi pozitif çıktı. Ordu Üniversitesi’nde (ODÜ) eğitim ve araştırma hastanesine başvuran Aktürk’e ilaç verilerek karantina tedavisine evde devam etmesi istendi.

Daha önce aşı yaptırmayan Aktürk’ün durumu, doktorların verdiği ilaçları ihmal edince ağırlaştı.

Vücut ağrılarının başlaması ve nefes almada güçlük çekmesi nedeniyle aynı hastaneye tekrar başvuran Aktürk’ün tedavisine burada devam edildi.

Yaklaşık bir haftadır yatarak tedavi gören Aktürk, sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Bir çocuk annesi Melisa Nur Aktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, virüsün kendisine ailesi tarafından bulaştığını söyledi.

Uyuşturucu kullanımı konusunda ön yargıları olduğunu iddia eden Aktürk, “Fakat bu konuda hata yaptığımı öğrendim. Bence herkes aşı olmalı ve bu hastalığa yakalandığında verilen ilaçları mutlaka içmeli.. “

“Tedavimin sonunda yeniden doğdum”

Nefes alamama şikayeti ile hastaneye başvurduğunu ifade eden Aktürk, “İkinci kez hastaneye geldiğimde çok hastaydım. Ateşim çok yüksekti. Çok öksürüyordum. Çok ağrım vardı ama şu an çok iyi bir durumdayım.Özellikle plazma tedavisinden sonra çok iyi hissediyorum.Hastanede ilaçlarımı düzenli alıyorum.Kullanmaya başlamanın faydasını gördüm.Sonuç olarak Tedavimden sonra yeniden doğmuş gibi hissettim.” dedi.

Salgın nedeniyle bir süredir evden çalıştığını anlatan Aktürk, “Ben zaten evden çıkmıyorum” dedi. deyimini kullandı.

“İnsan hem psikolojik hem de fiziksel olarak yoruluyor”

Aşının kesin olarak alınması gerektiğini vurgulayan Aktürk, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu hastalığa sahip olanların ilaçlarını düzenli almaları gerekiyor. Bu süreçte çok zorlandığım için bana çok iyi bir ders oldu. Yaşadığım bu olayları özellikle aşıya karşı çıkanları bir gün anlatacağım. Ve bir gün anlatacağım. “En azından bir ders anlatacağım. Ama insan. Yaşana kadar pek bir şey anlamaz. Yine elimden geleni yapmaya çalışacağım. Bu gerçekten bir insanlık görevi. .Ben bu durumu yaşadım. Kim neden aynı şeyleri yaşasın ki?” “Buna ihtiyaç var. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak yoruluyor. Bu büyük bir hastalık. Kendime aşı yaptıracağım, aşılamayan herkes için elimden gelen her şeyi yaparım. Bu hastalığı tamamen atlattıktan sonra bir an önce aşı olmak istemiyorum.”

Hastanenin koronavirüs servisinde çalışan ve aynı zamanda Melisa Nur Aktürk’ün doktoru olan Pelin Cihan, “Hastanemize gelen Kovid-19 hastamıza ilk sorumuz ‘Aşı oldunuz mu?’ “Maalesef bölümümüzdeki hastalarımızın tamamı aşılı değil. Bize geldiğinde Melisa Hanım aşısızdı. Ayrıca düzenli ilaç kullanmayan bir hastaydı” dedi.

Nefes darlığı şikayeti ile hastaneye başvurduğunu anlatan Cihan, “Bu hastaya yaklaşık bir hafta gerekli tedavileri uyguladık. İmmün plazma tedavisi yaptık. Bu tedavilerden sonra tüm şikayetleri geri tepti.”

Cihan, aşısız vatandaşların bu durumda hastanelerine başvurmalarından derin üzüntü duyduklarını söyledi. dedim.

Ara
Ara
Ara
Ara

Kaynak: Anadolu / Hayati Akçay Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu