Teknoloji

Köy köy dolaşıp aşı yapan sağlık ekipleri Kars’ı ‘mavi’ kategoriye taşıdı

KarsKovid-19 ile mücadelede aşı oranlarını artırmak için oluşturulan sağlık ekipleri, zorlu coğrafyadan en uzak köylere yönelerek çalışmalar yaparak şehri mavi kategoriye çıkardı.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen Kovid-19 ile mücadelede doktor ve hemşirelerden oluşan aşı ekipleri gece gündüz çalışarak en uzak köylerin yanı sıra il merkezleri ve ilçelerde vatandaşlara aşı hizmeti veriyor.

Dağ ve yokuş demeden aşı oranını artırmak için canla başla mücadele eden sağlık ekipleri, şehri Kovid-19 risk haritasında mavi kategoriye taşımanın mutluluğunu yaşıyor.

Sağlık ekipleri, belirli noktalarda kurdukları mağazalarda vatandaşlara randevulu ve randevusuz aşı hizmeti vermeye devam ediyor.

“Ekiplerimiz normal hayata dönebilmek için çok çalışıyor”

İl Sağlık Müdürü Zakir Lazoğlu, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, yoğun çalışmalar sonucunda kentte aşı oranını artırdıklarını söyledi.

Lazoğlu, toplumun her kesimine ulaşan aşı çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

“Çalışmalarımız sonucunda aşı oranımız nihayet yüzde 76’ya ulaştı ve mavi kategoriye geçtik. Vatandaşlarımıza bu süreçte desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. İlimizde şu ana kadar 290 bin aşı yapıldı. , en az bir doz alan kişi sayısı 153 bin. Bu da şehrimizde aşı olduğu anlamına geliyor. İlimizde bağışıklık ve eski normal hayata dönüş.”

Şehrin en işlek bölgelerine aşı dükkanları kurduklarını kaydeden Lazoğlu, her noktada randevulu ve randevusuz vatandaşları aşıladıklarını belirtti.

“Aşıya karşı aşı ekipleri kurduk, köy köy gezdiler”

Sahada yaptıkları çalışmaları anlatan Lazoğlu, şunları söyledi:

Hastaneye gidemeyen yatalak, yaşlı ve engelli vatandaşlarımız için mobil aşılarımızla aşı çalışmaları yaptık. Mobil aşılarımızla köy köy, evden eve gittik. Sosyal medya ve her türlü kitle iletişim araçları aracılığıyla bilgi kirliliği oluşturacak aşılar ya da akıllarında kalan tereddütler hakkında vatandaşlarımızın” dedi. Aşı ikna ekipleri kurduk ve köyden köye aşılandık, özellikle sağlık müdürlerimize görev dağılımı yaparak tüm illerimizde vatandaşlarımıza ulaşmaya çalıştık” dedi.

Aşı olmayan vatandaşları tespit edip aradıklarını iddia eden Lazoğlu, aşı olmak istemeyenlere şefler aracılığıyla ulaştıklarını iddia etti.

Hastanede yatan hastaların yüzde 90’ının aşılı olup olmadığını vurgulayan Lazoğlu, “Bu nedenle vatandaşlarımızdan aşılarını eksiksiz yapmalarını istiyoruz. Aşı sizi korur, hastalıklardan korur ve toplumsal bağışıklığa karşı çok önemlidir.” deyimini kullandı.

Vatandaşlardan Sadık Polat, ikinci doz aşıyı almak için aşı dükkânına geldiğini belirterek, “Allah devletten razı olsun, her yerde aşı dükkanları var. Bu çok güzel bir hizmet. İstedikleri yerde aşı olabilirler. Devletimize bu imkanları sağladığı için teşekkür ediyorum. Aşı olmayanlara da sesleniyorum. Gel aşısını yaptırın, birlikte hareket edersek bu hastalıktan kurtuluruz.” dedi.

Köy köy dolaşan ve aşı yaptıran sağlık ekipleri, Kars'ı mavi kategoriye taşıdı.

Köy köy dolaşan ve aşı yaptıran sağlık ekipleri, Kars'ı mavi kategoriye taşıdı.

Köy köy dolaşan ve aşı yaptıran sağlık ekipleri, Kars'ı mavi kategoriye taşıdı.

Köy köy dolaşan ve aşı yaptıran sağlık ekipleri, Kars'ı mavi kategoriye taşıdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu