Sağlık

KTÜ Farabi Hastanesi’nde “Sosyal Hizmetler Birimi” kuruldu

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi bünyesinde “Sosyal Hizmetler Birimi” oluşturuldu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi bünyesinde “Sosyal Hizmetler Birimi” oluşturuldu.

KTÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Farabi Hastanesi’nin dahili, cerrahi ve genel bilimler alanlarında uzmanlar barındıran ve bu disiplinlerde tedavi hizmetleri sunan bir bölge hastanesi olduğu belirtildi.

Sağlık turizminin gelişmesiyle hastanenin gitmekte olduğu bölgeyi ülke sınırları dışına taşıdığı vurgulanan açıklamada, modern hastane hizmetlerinde tıp dışı disiplinlerden uzmanların hizmet vermesinin etkinliğini de beraberinde getirdiği belirtildi. hastane hizmet süreçlerinde

Bu kapsamda, hastaların psikososyal sorunlarının tespit edilmesi ve sosyal hizmet müdahalesinin planlanması için hastanede Sosyal Hizmet Birimi kurulduğu kaydedildi.

Sosyal Hizmetler Birimi’nin ayakta veya yatarak tedavi gören hastaların tıbbi tedaviden etkin bir şekilde yararlanabilmeleri, sosyal sağlıklarını koruyabilmeleri ve geliştirebilmeleri, tedavi sürecinde hastanın ailesi ve çevresi ile ilişkilerini düzenlemeleri için hizmet vereceği kaydedildi.

Ünitenin, hastanın tedavi sürecini etkileyen psiko-sosyal ve sosyoekonomik sorunlarının zamanında çözülmesi ve sosyal işlevselliğinin yeniden kazanılması amacıyla yapılan bir uygulama olduğu ve hastaların tedavi sürecine uyumunu kolaylaştıracağı belirtildi.

A

Kaynak: Anadolu / Tuğba Yardımcı Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu