Ekonomi

Kütahya Kuyumcular ve Saatçiler Derneği Başkanı Eğce: ‘Altında ani yükseliş beklemiyoruz’

KÜTAHYA (İHA) – Kütahya Kuyumcular ve Saatçiler Derneği Başkanı Eğce: “Altında ani bir artış beklemiyoruz”

KÜTAHYA – Kütahya Kuyumcular ve Saatçiler Derneği Başkanı Ali Eğce, altında ani bir artış beklemediklerini belirtti.

Doların yeni haftaya yükselişle başlaması ve 8.89 ile tüm zamanların rekorunu kırmasının ardından piyasalarda hareketlilik yaşanıyor. Doların yükselmesiyle birlikte altın gramı 500 liranın üzerinde işlem görüyor.

Merkez Bankası’nın politika faizini 100 baz puan düşürmesiyle doların yukarı yönlü hareketi keskinleşti. Yeni haftaya rekorla başlayan dolar 8.89’u görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Doların yükselişinin ardından gram altın da 500 liranın üzerinde işlem görüyor.

Altındaki yükselişin dolardaki yükselişten kaynaklandığını söyleyen Kütahya Kuyumcular ve Saatçiler Derneği Başkanı Ali Eğce, “Altın haftası dolar rekoru ile başladı. Altın bazında düşüş olmasına rağmen ONS’de doların yükselişi gram altının yükselmesine neden oluyor. Altının gramı gün içinde 502 liraya ulaştı. “Artışın nedeninin dolardaki yükseliş olduğunu söyleyebiliriz. Geçen hafta gram altın işlem gördü. 480-482 lira seviyesinde. Merkez bankası faiz oranlarının 100 baz puan düşürülmesiyle birlikte dolarda hareketlilik, doların hareketiyle de gramlarda artış yaşandı. Altın daha önce 525-530 idi. “Lirin seviyesini gördü tabi ki gördüğü yerlere tekrar gelecek. Ama çok ani bir artış olacağını düşünmüyorum. Biraz bu seviyelerde kalacak gibi görünüyor. Vatandaş genellikle sattıktan sonra 1 haftada 20 artış olduğu için vatandaş onun için satışa başvurdu.Düğün sezonu kapandı diyebiliriz.Dövizde bu kadar ani bir yükseliş beklemiyorduk.Dolar yükselince , euro ve altın yükseldi hatta altın ons’ta düşük kaldı. ONS aynı yükseliş trendindeyse gram altının 550-600 lira seviyeleri görebilir” dedi.

Kütahya Kuyumcular ve Saatçiler Derneği Başkanı Eğce: Altında ani bir artış beklemiyoruz

Kütahya Kuyumcular ve Saatçiler Derneği Başkanı Eğce: Altında ani bir artış beklemiyoruz

Kütahya Kuyumcular ve Saatçiler Derneği Başkanı Eğce: Altında ani bir artış beklemiyoruz Kütahya Kuyumcular ve Saatçiler Derneği Başkanı Eğce:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu