Gündem

Londra’da silah fuarı önünde İsrail karşıtı gösteri düzenlendi

İngiltere’deki Filistin destekçileri ve savaş karşıtı eylemciler Londra’14-17 arası EylülUluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı’nda (DSEI) protesto İsrailTürkiye’ye silah ihracatına son verilmesi çağrısında bulundu.

Filistinliler için barış ve adalet kampanyaları yürüten “Filistin Dayanışma Kampanyası (PSC)” tarafından düzenlenen mitinge katılan protestocular, İsrail’e silah tedarik eden şirketlere çağrıda bulunarak İsrail’in silahlarına son verilmesini istedi.

Cundy Park’ta etkinliğin düzenlendiği ExCeL sergi merkezinin önünde toplanan protestocular, “Filistin için Özgürlük” ve “İsrail’in Silahlarını Durdurun” yazılı pankartlar taşıyarak “Suçlu İngiliz hükümeti, Boris Johnson suçlu” sloganları attı.

PSC direktörü Ben Jamal konserde yaptığı konuşmada, fuara katılan firmaların bu hafta İsrail’e silah sattığını ve İngiltere’deki İsrail savunma firması Elbit Systems’in de drone tedarik ettiğini belirterek, “Filistin halkını terörize etmek için kullanılıyorlar.” dedim.

Jamal, söz konusu silahların özellikle Gazze halkına korku aşılamak için kullanıldığını iddia ederek, İsrail’i silahlandırmaktan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Protestoya katılan Filistin asıllı göstericiler, bu ülkeye göç etmeden önce Gazze’de ve Filistin’in birçok yerinde yaşadıkları baskı ve zulmü de anlattılar.

Protestocular, bu ayın başlarında İsrail’in kuzeyindeki Gilboa hapishanesinden kazdıkları tünellerden 6 Filistinlinin kaçışını temsil eden, yere açtıkları Filistin bayrağına çok sayıda kaşık yerleştirdi.

Londra'daki silah fuarı önünde İsrail karşıtı gösteri

Londra'daki silah fuarı önünde İsrail karşıtı gösteri

Londra'daki silah fuarı önünde İsrail karşıtı gösteriLondra'daki silah fuarı önünde İsrail karşıtı gösteri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu