Gündem

Lübnan’da akaryakıtın gelecek hafta sonunda biteceği öngörülüyor

Lübnan’daki Benzin İstasyonu Sahipleri Birliği üyesi George al-Braks, önümüzdeki haftanın sonuna kadar ülkedeki benzin istasyonlarının yakıtının biteceğini tahmin etti.

Lübnan’da Benzin İstasyon sahipleri birlik Grubun üyesi George al-Braks önümüzdeki hafta geç saatlerde ülkeye gelecek. sıvı yakıt İstasyonlardaki yakıtın biteceğini tahmin etti.

Konuyla ilgili AA’ya açıklama yapan Braks, “Ek bir miktar ithal edilmediği için akaryakıt istasyonlarındaki benzin stoklarının önümüzdeki hafta sonuna kadar biteceği tahmin ediliyor” dedi. dedim.

Braks, Lübnan Merkez Bankası’nın daha fazla akaryakıt ithal etmek için dolar cinsinden yeni finansal kredilerin açılmasını henüz onaylamadığını kaydetti.

Benzin istasyonunda çıkan kavgada bir kişi yaralandı

Bu arada görgü tanıklarına göre, başkent Beyrut’un güneyindeki bir akaryakıt istasyonunda protestocular şehir merkezinde bir ana caddeyi çöp bidonlarıyla trafiğe kapatırken çıkan kavgada bir kişi yaralandı.

Beyrut’u güney ve kuzeye bağlayan ana caddelerde, benzin istasyonlarında slogan atan vatandaş kalabalığı nedeniyle trafik saatlerce tıkandı. Bazı istasyonlar yakıtı bittiği için kapılarını müşterilere kapattı.

Ülkenin güneyindeki Sayda’da yakıt yetersizliği nedeniyle elektrik kesintisini protesto eden vatandaşlar, kentin doğusundaki ana caddeleri çöp bidonlarıyla kapattı.

Uluslararası Af Örgütü bugün yayınladığı bir raporda, Lübnanlı yetkililerin hastanelere yakıt sağlamayarak vatandaşların sağlık haklarını ihlal ettiğini ve hayatlarını riske attığını duyurdu.

Ülkede yakıt krizi

Son 30 yılın en kötü ekonomik krizinin yaşandığı Lübnan’da devlet, Merkez Bankası aracılığıyla günlük yaklaşık 12 milyon litre yakıt tüketimini sübvanse etti.

Merkez Bankası, 12 Ağustos’tan itibaren uygulanacak akaryakıt için kullandırılacak döviz kredilerinin resmi faiz oranı yerine serbest piyasa kuru üzerinden hesaplanacağını ve bu nedenle akaryakıt sübvansiyonunun kaldırılacağını duyurmuştu.

Merkez Bankası’nın akaryakıt için devlet desteğini kaldırma kararının ardından hükümet, 21 Ağustos’ta yoksul ailelere “karne yardım kartı” verilene kadar akaryakıt desteğini azaltmaya devam edeceğini açıkladı.

Başbakan Hassan Diyab yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın sübvansiyonu kaldırma kararından önce 3 bin 900 Lübnan lirasının üzerinde satışa sunulan akaryakıtın 8 bin lira, aradaki fark 8 bin liradan vatandaşlara sunulacağını belirtti. bin lira devlet tarafından üstlenilecektir.

Ülke genelinde uzun petrol hatlarında zaman zaman tansiyon yükseliyor ve silahlı mücadeleye dönüşen olaylar yaşanıyor.

Kaynak: Anadolu / Ali Semerci Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu