Gündem

Lübnan’da öğretmenlerin grevi okulların açılmasını 2 hafta geciktirdi

LübnanÜlkedeki ekonomik sıkıntıları ve kötü yaşam koşullarını protesto eden öğretmenlerin grevi nedeniyle okulların 2 hafta geç açılacağı açıklandı.

Lübnan Eğitim Bakanı Abbas el-Halebi, öğretmenlerin maaşlarında zam talebiyle greve gitmesi nedeniyle kursun açılışının iki hafta ertelendiğini söyledi. “Greve katılan öğretmenlerin temsilcileriyle yapıcı bir diyaloga izin vermek istiyoruz.” dedim.

halebi”sıvı yakıt Sorunun öğretmen ve öğrencilerin okullara ulaşımını etkilemesi nedeniyle bu tarih (kurs başlangıcı) kısa bir süre ertelendi.

Ülkedeki yeni kursun 27’si Eylül Pazartesi günü başlayacağı açıklanırken, öğretmenlerin üç hafta boyunca greve devam etmesi üzerine bu tarihin 11 Ekim’e ertelendiği bildirildi.

Lübnan’da ekonomik kriz

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından kırılgan bir yapıya sahip olan Lübnan, 1975-1990 iç savaşından bu yana en büyük ekonomik krizini yaşıyor.

Ağustos 2020’de Beyrut limanındaki büyük patlama Lübnan’daki ekonomik sorunları şiddetlendirdi ve yeni bir hükümet krizi yarattı.

10 Ağustos 2020’de patlama sonrası tepkiler nedeniyle istifa etmek zorunda kalan Hasan Diyab hükümetinin ardından siyasi gruplar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle yeni hükümetin kurulma süreci 13 ay sürdü.

10 Eylül’de Necip Mikati başkanlığında kurulan yeni hükümet, 20 Eylül’de Meclis’ten güvenoyu aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu