Gündem

Lübnan’da yeni hükümet, eylem planını onayladığını duyurdu

LübnanNecip Mikati’de başbakan olarak kurulan yeni hükümetin, Meclis’te güvenoylamasına sunulacak eylem planını onayladığı bildirildi.

Başkan Michel Aoun ile başkent Beyrut’ta Başbakan Mikati’nin de katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Enformasyon Bakanı George Kurdahi bir basın toplantısı düzenledi.

Kurdahi, hükümetin “Birlikte kurtarmak için” sloganıyla hazırlanan eylem planını onayladığını duyurdu.

Lübnan cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Aoun, kabinede eylem planını hazırlamakla görevli Bakanlar Komitesi üyelerine, “yorulmak bilmeyen çalışmaları” ve taslak bildirgenin tamamlanmasında gösterdikleri işbirliğine teşekkür etti.

Toplantıda Avn, “Hız, gerekli görevleri tamamlamadaki ciddiyeti ve azmi yansıtır. Başarının temel nedenlerinden biri olan bu çalışma tarzını, üretkenliği ve işbirliğini herkesin benimsemesini dilerim, özellikle durum böyle olduğu için. çok stresli. ve zaman çok değerli.” ifadeleri kullandı.

Hükümetin güvenoyu almak için eylem planını Meclis’e sunacağı tarih ise henüz belirlenmedi.

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından kırılgan bir yapıya sahip olan Lübnan, 1975-1990 iç savaşından bu yana en büyük ekonomik krizini yaşıyor.

Ağustos 2020’de Beyrut limanındaki büyük patlama Lübnan’daki ekonomik sorunları şiddetlendirdi ve yeni bir hükümet krizine yol açtı.

Başbakan Hassan Diyab hükümeti, patlamanın ardından gelen tepkiler üzerine 10 Ağustos 2020’de istifa etti, ancak siyasi gruplar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle ülkede bir yıldan fazla bir süre yeni hükümet kurulamadı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 26 Temmuz’da yeni hükümeti kurma görevini eski Başbakan Mikati’ye verdi.

13 aylık bir aradan sonra, 10 Eylül Cuma günü Lübnan’da Mikati’nin başkanlığında yeni bir hükümet kuruldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu