Sağlık

Madencilere interaktif tiyatro oyunuyla iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi

Maden işçilerini iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinçlendirmek amacıyla hazırlanan interaktif oyun “Güven Usta ile Vardiya Hikayeleri” Amasya’da bir araya geldi.

Amasya’da, kömür Çalışanları iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinçlendirmeye hazır olan “Güven Usta ile değişim hikayeleri”, tiyatro oyuna maden işçileri katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen İş Sağlığı ve Güvenliği Projesi’nin “Drama Yoluyla Etkileşimli Eğitim Seminerleri” etkinliği çerçevesinde hazırlanan ve finansmanı sağlanan 8 bölümlük çalışma. A Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti, madenciler için 23 ve 25 Ağustos tarihlerinde Amasya’da yapılacak.

Bakanlık tarafından verilen seminerler, “Sağlığınız ve güvenliğiniz için biz oradayız” mottosuyla, Kovid-19 önlemleri nedeniyle tıra yerleştirilen turizm etabında, açık havada ve turizm sahnesinde, faaliyet gösterdiği ilçe, mahalle ve köylerde gerçekleştiriliyor. şirketler madencilerdir ve maden işçilerinin çoğunluğunun ikamet ettiği yerlerdir.

Yaklaşık 10 dakika süren oyunlarla çalışanların kendi çalışma ortamlarında keyifli vakit geçirmeleri sağlanırken iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık yaratılması amaçlanıyor. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği alanında Avrupa Birliği tarafından verilen en büyük finansal kaynağın bu projede sağlandığı belirtildi.

Suluova’daki iki madende sahnelenen oyunu çok sayıda madencinin yanı sıra SGK Amasya İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel ve İŞKUR İl Müdürü Osman Yılmaz izledi.

Proje kapsamında tiyatro eserinin 30 ilde 60’a yakın oyunla 10.000 maden işçisine ulaşması hedefleniyor.

AA muhabirine proje hakkında bilgi veren iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Mehmet Özkan, projenin bütçesinin 17,6 milyon euro olduğunu söyledi.

Özkan, “Farkındalık, projenin iş sağlığı ve güvenliği kültürünü yaymayı, tüm taraflara iletmeyi ve iş sağlığı ve güvenliği alanında tüm paydaşlara teknik, finansal ve rehberlik desteği sağlamayı hedeflediğini açıklıyor.” “Madenciler bu durumdan memnun olduklarını söylüyorlar. Oyunlarımız arasında interaktif bölümler var. Bizimle iletişime geçerek iyi, sağlıklı veriler elde ettiğimizi düşünüyoruz.” dedim.

İnteraktif oyunla madencilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi.
İnteraktif oyunla madencilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi.
İnteraktif oyunla madencilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi.
İnteraktif oyunla madencilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verildi.

Kaynak: Anadolu / Seyfullah Uzun Ajans

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu