Teknoloji

Malatya aşılamada mavi kategorideki iller arasında yer aldı

Malatya, mavi aşı kategorisinde yer alan iller arasında yer alıyor.

Malatya aşıda mavi kategoride illerden biri oldu

Covid-19 vakalarının yüzde 80’inin aşı sürecini tamamlamayan ve aşı yaptırmayanlarda görüldüğü MALATYA – Malatya, mavi kategori iller arasında yer alarak yüzde 75’e varan aşı sayısına ulaştı.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ile mücadelede aktif rol oynayan aşı çalışmaları ülke genelinde hız kesmeden devam ediyor. Aşılarını tamamlamayan ve aşı yaptırmayan Kovid-19 vakalarının yüzde 80’inin görüldüğü Malatya’da aşılanma oranı yüzde 75’e ulaştı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Malatyalıları katılımlarından dolayı tebrik etti.

Bakan Koca, Malatyalıları sevindiren katılımıyla, “Sivas ve Malatya, 18 yaş ve üzeri nüfusta ilk doz aşı oranları yüzde 75’in üzerinde olmasıyla artık Covid-19 risk haritasında yer alıyor. İkinci doz aşı yaptırma oranı Sivas’ta yüzde 61,8, Malatya’da yüzde 57,2. İlk doz oranı hızla yüzde 100’e yaklaşsa da ikinci dozda büyük başarı bekliyoruz. Tebrikler” dedi.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aşı talebini artırmak için il genelinde başlatılan “Aşı” kampanyasının faydasını gördüklerini belirten Recep Bentli, “Bakanımızın açıkladığı haritada düşük risk dediğimiz mavi kategori iller arasında yer alıyoruz. 17-44 yaş arası gençlerde ilk doz aşı 2 hafta önce Bunun için yaptığımız kampanyanın faydasını gördük sadece ilk dozda ama burada tek başına yeterli olmadığını belirtmek isterim Bakanımızın da açıkladığı gibi ilimizde toplam vaka sayısı da “Yüzde 80’inin aşılanmadığını veya aşı sürecini tamamlamadığını görüyoruz. Aşı sürecini tamamlamayanların büyük bir kısmının olduğunu vurgulamak isterim” dedi.

“İkinci doz aşı yaptırmayan 30 bin vatandaşımız var”

Malatya’da ilk doz aşısı olup ikinci dozu olmayan 30 bin vatandaşımız olduğunu belirten Bentli, “Özellikle ilimizde ilk dozu olan ama ikinci dozu olmayan 30 bin civarında vatandaşımız var” dedi. ve onların aşılarını yapıyoruz. Bu hizmeti tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de sunuyoruz. Buradan tüm vatandaşlarımızın aşı işlemlerini bir an önce tamamlamasını ve hepsinin aşı işlemlerini tamamlamasını önemle rica ediyorum. , bu koruma oranının çok yüksek olduğunu bilerek” dedi.

Malatya aşıda mavi kategoride yer alan iller arasında yer aldı
Malatya aşıda mavi kategoride yer alan iller arasında yer aldı
Malatya aşıda mavi kategoride yer alan iller arasında yer aldı
Malatya aşıda mavi kategoride yer alan iller arasında yer aldı

Kaynak: İhlas / Veysel Korkmaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu