Ekonomi

Malatya bu yıl 134 ülkeye ihracat yapma başarısı gösterdi

MALATYA (AA) – Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Malatya Bu yıl 134 ülkeye ihracat yapmayı başardı. İlimizin ihracatı 2021 yılının ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 235,5 milyona ulaştı. Dolar geçti. Kayısı üretimi ve ihracatında dünya markası haline gelen ilimiz tek başına dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 70’ini karşılamaktadır.

TİM’den yapılan açıklamaya göre, “KOBİ ihracatının mobilizasyonuna yönelik eğitim programları” devam ediyor.

Program kapsamında küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) ihracata teşvik edilirken, eğitimlerin sonuncusu Malatya için online olarak gerçekleştirildi.

Program sayesinde katılımcılara nasıl ihracatçı olunacağı, ihracat yardımlarından nasıl yararlanılacağı, ihracatın nasıl finanse edileceği gibi birçok konuda bilgi verildi.

Fırat Kalkınma Ajansı işbirliğiyle düzenlenen ve yoğun ilgi gören programın açılışına Malatya Vali Yardımcısı Mustafa Şahin ve TİM Başkanı İsmail Gülle katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada yer alan TİM Başkanı Gülle, Malatya’nın bu yıl 134 ülkeye ihracat yapmayı başardığını belirterek, şunları kaydetti:

“İhracatta yeni hedeflere ancak ihracatı tabana yayarak ulaşabiliriz. Bu amaçla birçok çalışma yaptık. TİM KOBİ İhracat Seferberliği Malatya eğitim programı da bu çalışmaların bir ürünü. Bugün ilk eğitimimizin üzerinden neredeyse iki yıl geçti. Bu süreçte 37.000’den fazla firma ihracatçı aileye katıldı. KOBİ KOBİ İhracat Seferberliği oluşumları ile Anadolu’nun dört bir yanında ihracat potansiyeli olan tüm firmalara ulaşmayı hedefliyoruz. Malatya ile KOBİ ihracat seferberliği konusunda 17 eğitim düzenledik. son iki yılda 16’sı ülkemizde, 1’i KKTC’de.

Programlarımızı 3 hedef kitleye göre tasarlıyoruz. Birincisi halihazırda kendi işi olan ve ihracat yapmak isteyen firmaların temsilcileri, ikincisi ihracatını sürekli artırmak isteyen firmalar ve üçüncüsü de genç girişimcilerdir. Sunduğumuz eğitimlerde alanında yetkin uzmanlarımız; İhracat pazarlama stratejileri, ihracat destek programları, proje hazırlama, ihracat finansmanı, ihracat kredileri gibi birçok konuda bilgi ve tecrübesini firmalar ve girişimcilerle paylaşmıştır. “

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Gülle, ihracatta değişiklik yapılması gerektiğine dikkat çekti.

“Malatya 8 ayda yüzde 32 artışla 235,5 milyon dolarlık ihracat”

Malatya’nın son yıllarda güçlü ihracat performansıyla dikkat çeken şehirlerden biri olduğunu kaydeden Gülle, pandemi nedeniyle dünya ticaretinin ciddi bir daralma yaşadığı 2020’de Malatya’nın ihracatının %4 artışla 289 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Gülle, bu yılın ilk 8 ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artışla 235,5 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“34 ülkeye ürün satışı yapan şehrimizin özellikle Ortadoğu, Avrupa ve ABD’ye ihracatta başarılı olduğunu görüyoruz. Malatya ihracatçılarımız Irak’a 34 milyon dolar, ABD’ye 25 milyon dolar ve 17 milyon dolar ihracat yapıyor. Milyon Malatyalı girişimcilerimiz bu dönemde ABD’ye 9,1 milyon dolar, Endonezya’ya 5,9 milyon dolar, Almanya’ya 4,5 milyon dolar, Irak’a ve 4,3 milyon dolar ile Meksika’ya ihracatlarını artırdı. .

Malatya, ortalama 4.884 kilometre mesafe ile en fazla ihracat yapan 13. ildir. Bu önemli mesafe bir önceki yıla göre yüzde 15 arttı. İnanıyorum ki üreticilerimiz ve ihracatçılarımız aynı gayretle çalışmaya devam ettiği sürece Malatya ihracatçılarımızın üzerine basmadığı tek bir ülke kalmayacak” dedi.

“Bütün nimetlere sahip çıkmalı ve hak ettikleri marka değerleriyle dünyaya sunmalıyız”

İsmail Gülle de en çok ihraç edilen 5 Malatya ürünü hakkında bilgi verdi.

2021 yılının ilk 8 ayında kayısı sermayesine yakışır şekilde işlenmemiş kuru kayısının 90 milyon dolarla ilk sırada yer aldığını iddia eden Gülle, şu bilgileri paylaştı:

“Tavuk eti, kavrulmuş demir piritleri, örme kumaşlar ve tahıl makineleri en çok ihraç edilen ürünlerdir. Ana ihracat sektörlerimiz, ihracatını bir önceki yılın ilk 8 ayına göre yüzde 41 artıran ve doları aşan kuruyemiş ürünleridir. 100’e yakın bir artışla 20 milyon dolara yaklaşan tekstil sektörlerimizde ise yüzde 43 artış gösteren 107 milyon ve su ürünleri yetiştiriciliğinde yaşanan artış. Bu üç sektörün ilimizin ihracatına katılımı yüzde 65 seviyesinde gerçekleşti. .

Kayısı üretimi ve ihracatında dünya markası haline gelen ilimiz tek başına dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 70’ini karşılamaktadır. Malatya kayısısı tüm illerimizde arzu ettiğimiz marka bazlı ürünlerin ülkemizdeki en güzel örneklerinden biridir. Öyle ki Malatya kayısısı “Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Kaydı”na sahiptir. Anadolu’nun bu yaylalarının bize sunduğu tüm nimetlere sahip çıkmalı ve hak ettikleri marka değerleriyle dünyaya sunmalıyız. Ancak o zaman ihracatımıza katma değer sağlayabiliriz.”

Malatya bu yıl 134 ülkeye ihracat yapmayı başardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu