Ekonomi

Mardin’de üzüm hasadı başladı – Haberler Ekonomi

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte 20’den fazla üzümün yetiştirildiği Mardin’de hasat dönemi başladı.

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte hasat mevsimi de başlamıştır. 20’den fazla üzüm çeşidinin bulunduğu kentte, özellikle mezruna türü ile öne çıkan Savur ve Ömerli ilçelerinde hasat başladı. İnce kabuğundan dolayı raf ömrü kısa olan Mezruna türü toplanarak 2 sınıfa ayrılır. Bir sınıf Mardin ve çevre illerde satışa sunulurken, diğer sınıf pekmez, küspe ve cevizli sucuk yapımında kullanılmaktadır.

Mardin’de 20’den fazla üzüm çeşidi olduğunu iddia eden Yenilmez Köyü Muhtarı Hasan Oğuz, “Mardin’in en iyi çeşidi mezruna üzümüdür. Ağırlıklı olarak Savur ve Ömerli yörelerinde yetişir. Sebze pazarlarını hedef alır. Mardin, Kızıltepe ve Diyarbakır’dan Nusaybin’e: “Batman gönderildi. İnce bir kabuğa sahip olduğu için çok dayanıklı değildir. Ömrü çok kısa, hemen tüketilmesi gerekiyor” dedi.

“Kuraklığa rağmen üzümlerimiz harika görünüyordu”

Hasatın başladığını iddia eden Oğuz, “Üzümleri iki sınıfa ayırıyoruz. Kızıltepe’deki sebze pazarlarına bir ders alıyoruz. Gerisi sıkılıyor, pekmezli, posalı, kuruyemişli sucuk yapıyoruz. Bir çeşidi daha var. Öncesinde toplarız üzüm Üzüm yaptık İşyerine gidin Köyümüzde 2 – 2500 500 bağımız var Çok iyi bir gelirimiz var çok şükür 200-250 ton üzüm aldık Bu yıl üzümün yüzde 75’ini Türkiye’ye sattık. Masada kullanın.Yüzde 25 sıkıyoruz. Pekmez, meyve ezmesi “Kuruyemiş ve kuruyemiş ile sosis yapıyoruz. Çok şükür kuraklığa rağmen üzümlerimiz çok iyiydi. 6-7 aydır yağış yok ama yine de çok iyi” dedi.

Üzümleri kesmeye başladıklarını söyleyen Abdulvahap Oğuz, “Köyümüzde 10 çeşit üzüm yetişiyor. Üzümlerimiz efendi üzümüdür. Mazruna pekmezi yapılır, yenir. İnce kabuklu ve çok lezzetlidir. “Burada bir aya kadar üzüm hasadı yapacağız. İki türe ayırıyoruz. Bir çeşit pekmez. Yapıyoruz, çeşidini satıyoruz” dedi.

“Her yıl üzüm hasadı için sabırsızlanıyoruz”

Üzüm toplamanın yaklaşık bir buçuk ay sürdüğünü fark eden Yusuf Karadaş, “Sevgiyle yapıyoruz. Bir bakıma güzel Allah’a şükür bu sene bize bir lütuf verdi. Yağmur yağmadı ama biz. payımızı aldık çok şükür” – MARDİN

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu