Gündem

Marmara’da müsilaj kabusu için ‘Kasım’ uyarısı

– Marmara Bandırma’da müsilaj kabusu için “Kasım” uyarısı Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. sakin ol “Marmara. ..

Marmara‘Evet müsilaj kabus için’Kasım‘Fark etme

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitenin Denizcilik Fakültesi Dekanı Profesör Sarı, şunları söyledi:

“Balık yemekle ilgili resmi açıklamalara uyun, diğer açıklamalara inanmayın”

“22 maddelik Marmara Koruma Eylem Planı’nı unuttuk ve rahatlamaya başladık”

BALIKESİR – Üniversite Bandırma Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onyedi Eylül, Marmara Denizi’nin kabusu haline gelen müsilaj riskinin alınan önlemlerle yüzeysel olarak ortadan kalktığını ancak deniz tabanının kötü durumda olduğunu söyledi. Dr. Mustafa Sarı, Kasım ayı için uyardı.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, geçtiğimiz günlerde Erdek Körfezi’ne dalarak son duruma ilişkin görüntü ve bilgiler elde etti. Haberler Bunu ajansıyla paylaştı.

Kasım ayında müsilaj uyarısı yapan Sarı, “Müsilaj, 17 Ağustos 2021 itibariyle deniz yüzeyi ile dibi arasında görünmez hale geldi. Nisan ortasından itibaren kıyılar körfezleri kapladı. Herkes korktu. Yani ortadaki gibi. Temmuz’da ilk kez yüzeyden kayboldu.Ağustos ortasında su sütunundaydı ve görünmez oldu.Hepimiz ondan kurtulduk sanıyorduk ama ben müsilajın bitmediğini hissediyorum.Çünkü müsilaj bir sebep değil etki. sebepleri ortadan kaldırmaz, sonuç aynı olacaktır. Müsilajı tetikleyen üç ana sebep vardır. Deniz yüzeyinin ortalama sıcaklığının yüksek olmasıydı. Bunun nedeni küresel ısınmadır ve bu etki devam etmektedir. İkincisi, Marmara Denizi çevresindeki tüm Atıkları düzgün bir şekilde arıtılmadan denize gönderirdik.Bunda bir azalma var mı? Karadeniz’den gelen suyun etkisiyle bazen çok sirkülasyonlu olabiliyor. ama genel olarak stabil. Müsilajın şu anda yüzeyde görünmemesinin nedeni, Karadeniz suyunun artan sirkülasyonundan kaynaklanmaktadır. Ancak üçlü etkiyi gözlemlediğimizde bu üçlü etki hala devam etmektedir. Müsilaj devam ediyor. Peki, o yüzeydeki o büyük müsilaj tabakalarına ne oldu? Dibe düştüler. Düşük akımlı bölgelerde, dibi kapladılar. Onu bir yorgan gibi örtmüşler. Bu güverte denizdeki mercanları, istiridyeleri ve midyeleri büyük ölçüde öldürdü. Hatta kıyıdan 30 metre derinliğe kadar tüm süngerler öldü” dedi.

Kasım ayına dikkat

BANÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdek Körfezi’ndeki dalışları sırasında, deniz yüzeyinin müsilaj tabakalarının son aylarda dibe çöktüğünü ve çöken bu tabakaların çürümeye ve parçalanmaya başladığını keşfettiklerini iddia ederek. yüzey aniden siyaha döner. İnce bir kına benzeri kalıntı haline geldi. Bunu mikroorganizmalar yapar. Bu sırada alttaki müsilajı kırıyorlar. Sudaki oksijeni kırarken kullanırlar. Bütün bunlar göz önüne alındığında kasım ayında tekrar müsilaj bulma ihtimalimiz çok yüksek” dedi.

“22 maddelik eylem planını unuttuk ve rahatlamaya başladık”

Marmara Denizi Koruma Eylem Planı’nın geçen Haziran ayındaki ciddiyetle devam etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Sarı, “Marmara Denizi’nin korunması için 22 unsurdan oluşan bir eylem planı hazırladık. Valiler ve bakan imzaladı. Cumhurbaşkanımız vasiyetini hemen geride bıraktı. Uygulamaya başladık. 8 Haziran’da bu eylem planını çok ciddiye alıyoruz.Ama şimdi ne oldu unuttuk ve rahatlamaya başladık.Kasım ayında çok dikkatli olmamız lazım.Son yıllarda müsilaj hep Kasım ayında başladı.Yapmamız gereken bu 22’yi uygulamak. – 8 Haziran madde eylem planı Tüm ciddiyetle, Marmara Denizi’ne akan enkazı temizlemeden müsilajdan kurtulacağımızı düşünmeyelim. Çünkü motifler ortadan kalkıncaya kadar “Sonuçlar ortadan kalkmaz. yükselir. Bir an önce eylem planını uygulamaya ve uygulamaya dönelim” dedi.

“Balık yiyebiliriz” sorusunun cevabı resmi açıklamalarda

1 Eylül’de balık sezonunun açılmasından bu yana vatandaşların en çok aradığı soru olan “balık yiyebilirsiniz” sorusunun cevabını veren Prof. Dr. Mustafa Sarı, “Bu av sezonu ne olacak merak ediyorum. Balık avı nasıl başlayacak? Gündemimizde bir soru vardı. Bu sorunun cevabı 1 Eylül’de belli oldu. Sanki balçık yokmuş gibi av sezonu başladı. Yapmalıyız. “Her şeyi aynı yaptık, farklı yaptık. Sonuç beklesek müsilajdan kurtulamayız. Müsilajdan balıkçılar sorumlu değil tabii ki. Elbette değişiklikler yapılmalı. 22 maddeden oluşan Marmara Denizi’nin Korunması Eylem Planı’nın 3 maddesi, biri balıkçılara destek olmak üzere balıkçılıkla ilgili. eylem hayalet ağların temizlenmesiydi 19. eylem ise marmara denizinde ekosistem balıkçılığının yönetimine geçiş oldu biz onlara ne yaptık kusura bakmayın bir şey yapmayacağım yasağımız var. Nasıl uygulanacağını zamanla göreceğiz. rda balıkçılığını nasıl yöneteceğiz? Eski taş eski bir banyo olacaksa neden içine bu eşyaları koyuyoruz? Korunan alanlar oluşturulmalıdır. Her türlü av faaliyetine kapalı alanlar. Burada her çeşit balığı yetiştirip Marmara Denizi’ne salmamız gerekiyor. Av gemilerimiz Marmara Denizi için çok büyüktür. Savaş gemisi büyüklüğünde gemilerimiz var. Evet, bu teknelerle okyanusta balık tutabiliriz, bu iyi. Ama Marmara Denizi bir okyanus değildir. Bakanlığın bu konuda proaktif ve cesur adımlar atmasını bekliyoruz. Yoksa kasım ayında müsilaj arttığında av sezonu gerçekten bitmeyecek mi? Sıkça sorulan bir diğer soru da balık yiyip yememek? Balık yiyebilir miyiz sorusunun cevabı kendi içinde gizlidir. Marmara Denizi’nin kıyı uzunluğu yaklaşık bin mildir ve balıklar birçok yere karaya çıkar. Bunların hepsinde bir akademisyen olarak benim veya başka bir akademisyenin hepsini örnek almam mümkün değil. Ancak Tarım Bakanlığı’nın yerel bir organizasyonu var. Sürekli numune alıp analiz yapıyorlar. Yani balıkçılığı yöneten sorumlu bir otorite var. Yorumlarınızı dikkate almalıyız. Çevre, Sağlık ve Tarım bakanlıklarımız var. Aksi takdirde, serbest çalışan bir jeolog, astronom veya dermatolog tarafından yapılan açıklamalara itibar etmeyelim. Balık yeme konusunda Tarım Bakanlığı’ndan olumsuz bir açıklama gelmedikçe kimsenin sözüne itibar etmeyiniz. Resmi makamların açıklamalarını takip ediyoruz” dedi.

(İA-BD-HA-Y)

bildirimi
bildirimi
bildirimi
bildirimi

Kaynak: İhlas / İbrahim Aldemir Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu