Gündem

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı faaliyete geçti

Meksika’daki Popocatepetl yanardağı, günün erken saatlerinde faaliyete başladı. Yanardağda iki ayrı patlama meydana geldiği bildirildi ve uzmanlar, yakınlarda yaşayan vatandaşları duman ve kül yağışına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Meksika’nın Morelos e eyaletinde bulunan İnsanlar Şehirlerin sınırında bulunan Popocatepetl yanardağı çalışmaya başladı. Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi (Cenapred) tarafından yapılan açıklamada, Popocatepetl volkanında yerel saatle 02.38 ve 06.19 saatlerinde iki ayrı patlama kaydedildiği belirtilirken, yanardağın duman ve külü havaya savurduğu bildirildi. her iki patlama.

Morelos ve Meksika’da yaşayan vatandaşları, patlamaların etkisiyle yanardağın ağzından çıkan ve 1.500 metre yüksekliğe ulaşan duman ve kül bulutu nedeniyle zehirlenmelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyaran uzmanlar, trafiğe kapatılmalarını tavsiye etti. pencerelerin söz konusu alanlarda ve dışarı çıkanların ağız ve burnu ıslak bir bezle kapatması.

Nahuatl Aztek dilinde “sigara tüten dağ” anlamına gelen Popocatepetl, 5.452 metre rakımı ile Kuzey Amerika’nın en büyük ikinci yanardağıdır. Krateri 900 metre çapında ve 150 metre derinliğinde olan Popocatepetl’in 16 kilometre kuzeyinde, ikiz Iztaccihuatl Volkanı bulunuyor. Popocatepetl, son 17 EylülKül ve duman attı.

Öte yandan İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları’nın 5. büyük adası olan La Palma adasındaki Cumbre Vieja yanardağı 19 Eylül’den beri lav halinde.

(Saim Sevinç / İHA)

Meksika'daki Popocatepetl yanardağı aktif

Meksika'daki Popocatepetl yanardağı aktif

Meksika'daki Popocatepetl yanardağı aktifMeksika'daki Popocatepetl yanardağı aktif

İhlas Haber Ajansı – Son haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu