Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı rezervlerdeki son durumu paylaştı: 120 milyar doların üzerine çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Finansın Geleceği Zirvesi’nde satış görüşmesi yaptı. Piyasalara ilişkin değerlendirmelerde, Kavcıoğlu Merkez Bankası’nın rezervlerindeki son durum içindedir. Kavcıoğlu, “30 milyar dolar için 85-90 milyar dolar, 120 milyar dolar için 120 milyar dolar ayırıyoruz.” dedi.

Kavcıoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Küresel’in ivmelenmesi bir şekilde gerçekleşmektedir.

Faiz indirimiyle ilgili olarak, ekonominin telafisi için ilk teslim alınacak. Pandemi süresinin dolmak üzerek için hazırlanmasın işlemeye devam etmesi çok önemliydi. Aldığımız gücün ekonomilerin parasını rahatlayıp, koruduğunu gördük.

Yüksek frequanslı yola çıkmanın iş gücünde toparlanmaya işaret ediyor. Sanayi sektörü istihdamı son olumlu bakıyor. TDİ sanayi katkısıyla toparlanmaya başladı. Yuksek şişirme Merkez Bankası tarafından yönlendirilmektedir. Emtia fiyatları yüksek enflasyonda çok etkili oldu. Nakli maliyetlerin ve madencilerin fiyatlarında yaygın olarak kullanılana neden olur.

Türkiye’de’deki kur ve emtia fiyatlarının kontrolünden ibaretti. Pano koşullarının şartlarındaki şartlar için yeterli değil. Fiyatlamadan hızlanma hız kazanınca normalleşme normalleşmeden faydalanılır. Gıda fiyatlarında yüksek fiyat gözlemleniyor, enflasyon yüksek.

Rezervlerdeki yapılarlarımız ile seyrediyor. 85-90 milyar ABD doları rezervasyonla, 120 milyar dolarlık 30 milyar dolarlık kalem için 30 milyar dolar var. Swap anlaşmaları, reeskont altın alımı ve satın almak için, bu tamamlamadan yardımcı olur. “

Mesut Şahin

Merkez Bankası, Ekonomi, Güncel, Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu