Gündem

MERSİN’DE ÇALIŞMALAR SONUÇ VERDİ; PETROL ATIKLARI AZALDI

SURİYE’deki termik santralden sızıntı Mersin Kıyılara ulaşan petrol atıklarının temizlenmesi çalışmaları devam ediyor. Çevre koruma ve kontrol departmanının temizlik şube başkanı İbrahim CanYavaş yavaş düştüğünü görüyoruz. Umarız böyle devam eder” dedi.

Hazır AkdenizMersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, Tarsus Berdan Nehri’nin batı kesiminden başlayarak, Tarsus Berdan Nehri’nin batı kesiminden başlayarak kilometrelerce yol çalışarak, Adana’nın Samandağ de Hatay ve Karataş kıyılarını olumsuz etkileyen petrol atıklarını çıkarmak için çalıştı. Türkiye’ye kıyısı olan diğer ülkelerin yanı sıra doğaya ve canlılara daha fazla zarar vermeyen, uzun bölgede temizlik çalışmaları gerçekleştirmektedir. Benzin atıklar ekipmanla toplanır ve daha sonra bertaraf edilir.

Yapışkan yapısı nedeniyle başta yengeçler olmak üzere diğer deniz canlılarını tehdit eden petrol atıklarının bazı noktalarda eriyip deniz kumu ile karışması da dikkat çekiyor. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Temizlik Daire Başkanı İbrahim Can, atıkların sızıntı anından itibaren rüzgar ve akıntı yoluyla Mersin kıyılarına ulaşacağını tahmin ederek teyakkuz halinde olduklarını söyledi.

“YAVAŞ AZALDIĞINI GÖRÜYORUZ”

Görülmeye başlandığı andan itibaren Mersin kıyılarını temizlemeye başladıklarını iddia eden Can, “Deniz bölgesinde ve Türkiye kıyılarında ilk kez yaklaşık 15.000 ton kaçak olduğu söyleniyor. Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti.Rüzgar ve deniz akıntıları ile.Plajlarımıza ulaşacağını tahmin etmiştik.Hem ekip hem de ekip ve personel ile çoktan hazırlandık.Birkaç gün süren temizlik aşaması bizi rahatlatıcı bir boyuta götürüyor. Giderek azaldığını görüyoruz. Devam etmesini diliyoruz. Bu süreçte kontrollerimize devam edeceğiz. Gerekli iş ve işlemleri ilgili kurumlarla koordineli olarak yapacağız” dedi.

MERSİN'DE ARŞİVLENEN ESERLER;  AZALTILMIŞ YAĞ ATIK

MERSİN'DE ARŞİVLENEN ESERLER;  AZALTILMIŞ YAĞ ATIK

MERSİN'DE ARŞİVLENEN ESERLER;  AZALTILMIŞ YAĞ ATIKMERSİN'DE ARŞİVLENEN ESERLER;  AZALTILMIŞ YAĞ ATIK

Demirören Haber Ajansı – Son Dakika Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu