Sağlık

Midye helal mi haram mı? Tartışmalar devam ederken Diyanet fetva yayınladı

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun yayınladığı fetvada, “Balık kategorisine girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz hayvanlarını yemenin helal olmadığı” belirtildi.

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun verdiği fetvada; Yengeç, ıstakoz, karides, kalamar, midye ve kurbağa gibi deniz ürünlerinin tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekildi.

“DENİZ SUYU TEMİZ, ÖLÜM HELALDİR”

“Denizden elde edilen yemeğin helal olduğu Kuran’da bildiriliyor” denilmekte olan fetvada, “Denizin suyu temizdir, ölüler helaldir. Hannah mezhebi şu anlama gelir. bahsi geçen basamaklarda helal olarak gösterilen “deniz hayvanları” ifadesinden balık türü anlaşılmaktadır. balıklar helal değildir.

ŞAFİİ BÖLÜMÜNDE AYRIMCILIK

Şafii mezhebinde şu ayrım yapılmıştır: Deniz canlıları ancak suda yaşayabilir ve kurban gibi kısa sürede ölürlerse şekli ve ölüm durumu ne olursa olsun yemek helaldir.

Ancak suda yaşayıp karada yaşayabilen hayvanlara gelince, yenilmek ve kesilmek şartıyla helal, yenmeyenlere benzerleri ise haramdır. Sonuç olarak su kurbağası, yengeç, kaplumbağa ve yılanları yemek helal değildir.

İşte Diyanet’in sorusu ve yanıtı;

Midye helal mi haram mı?  Tartışmalar devam ederken Diyanet fetva verdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu