Magazin

Miss Turkey’de ‘estetikli’ güzel tartışması: ‘Eskiden dişini yaptırsa elenilirdi’

Yarın akşam tacı sahibiyle buluşacak olan Miss Turkey 2021’de finale kalan “kraliçe adayları” geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi güzelliğiyle değil, estetik müdahaleyle ilgili tartışmalarla gündeme geldi.

Yarın gece taç sahibini bulacak, Bayan Türkiye 2021’de finale kalan “kraliçe adayları” geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi güzelliklerinden daha güzel. estetik müdahale tartışmaları ile gündeme geldi. Özellikle sosyal medya, güzellikle ilgili birçok “olumsuz” yorumla dolup taştı.

ŞARTLAR: ASLA EVLENMEMEK YETERLİ DEĞİLDİR

Her kızın katılabileceği organizasyonla ilgili kamuoyunda yapılan tartışmalara yorum yapan Miss Turkey 1994, ünlü isim Pınar Altuğ, “18 yaşını doldurmak şartıyla her kız katılabilir. -27 ve hiç evlenmedim” sözleriyle “yoğun estetik güzelliğe” isyan edenler arasında yer alıyor.

“Estiğin varsa finale kalamazsın”

Altuğ, “Benim zamanımda güzellik yarışmalarında bu tür dokunuşlar pek yaygın değildi” diyen Altuğ, “Yani bizim dönemimizde bu konular yasaktı. Estetik olsan ilk 20’ye girmezdin ama zaman geçer, hayat değişti, yarışmanın kuralları bu noktaya kadar uzandı.Ancak ben yine de güzelliğin kocaman bir gülümsemede saklı olduğuna inanıyorum.Jüride olsaydım aradığım nitelikler net ve kendinden emin olurdu. “Yurt dışı tercihi sadece fiziksel özelliklere göre yapılmaz. Eğitim, görgü, yabancı dil bilgisi ve biraz da genel kültür. Sanırım yapmalıyım” dedi.

ARZUM ONAN: GÜZELLİĞİ DOĞAL ÖZELLİKLERLE DEĞİL BİLGİ VE İŞLE İNŞA ETMEK

1993 yılında “Miss Turkey” ve “Miss Europe” un güzeli olan ve aynı zamanda Miss Turkey 2021 jürisinde yer alan Arzum Onan, güzelliğin gerçekten göreceli olduğunu vurguladı.

Kimine göre bedensel, kimine göre zihinsel erdemlerin ön plana çıktığını belirten Onan, gençlere estetik tartışmalara girmek yerine şu tavsiyede bulundu: “Asıl mesele insanların doğuştan sahip oldukları özelliklerle ayrıcalıklar bulması değil. geleceklerini bilgi ve emekle inşa ediyorlar. Genç adayların duygularını çok iyi biliyorum. Bu süreç onları tüm bu duygularla tanıştıracak.”

“TÜRKİYE’NİN EKSİ VAR, DİĞERLERİ ZATEN İĞRENÇ”

1989 yılında Türkiye’nin en iyi modeli ve dünyanın en iyi modelinin kurucu başkanı olan Erkan Özerman, işin farklı bir boyutuna dikkat çekti:

“Şu anda Türkiye’de güzellik yarışmaları rezalet. Ülkede el sıkışan mankenlik yarışmasına katılıyor. Öne çıkan ödülü dağıtıyor, parayı veren de ödülü alıyor. Miss Turkey hakkında yazılacak pek bir şey yok. Bu yarışma doğru ya da yanlış gider Türkiye Güzeli kazanır Ya dünyaya ya da Kainat Güzeli’ne gidecek Bu bağlantıları sağlayan Özcan Sandıkçıoğlu şimdi kaldıramadı Oğluna babasından miras kaldı ve yarışmayı yönetiyor. bu yarışmadaki “modellik” yarışmaları gibi.

“HENÜZ KABUL ETMEDİK, ŞİMDİ HEPSİ ESTETİK”

Güzellikler için “estetikli veya estetiksiz” tartışmak yerine ülkedeki sayısız güzellik yarışmasının eleştirilmesi gerektiğini savunan Özerman, şunları söyledi:

“Yarışmalar artık dejenere oldu. Önceleri takma diş istemiyorlardı ama artık yoklar. Modellik ve güzellik yarışmaları aynı şey değil. Güzellik Allah’ın verdi. Modelliğin güzelliğe ihtiyacı yok, takmanız yeterli. güzel bir elbise. Kim var Allah aşkına? Güzellik uzmanları şaşkın. Artık doğal olarak güzeli seçmiyorlar. Ülkede düzenlenen 9 güzellik yarışması Türkiye’yi yozlaştırıyor. 150 tane ödül var, her meslek artık ödüllendiriliyor. ” Bu ödüllerin çoğu jüriden değil, organizatörlere ödenen paradan.Ödeyen ödülü alıyor.İyi bir ödül gibi.Yarışma için utanç verici.Şimdi hiçbirini kabul etmemeye karar verdim. Yarışmanın ödülü. Hak edene para verenin sistem aradığı bir sistem var mı? Estetik ödülünü hak ediyor mu? ”

Keriman Halis Ece, 1932 yılında düzenlenen ilk Miss Turkey organizasyonunda 19 yaşında birinci olmuş ve aynı yıl Belçika’da düzenlenen Miss World yarışmasında kraliçe seçilmiştir.

GÜZELLİK UZMANI YORUMLARI: GÜZELLİK ODAĞI DEĞİŞİYOR MU?

“İri göğüslü ve geniş kalçalı kadınlar eski zamanlardan beri güzel kabul edilirdi, ancak son yıllarda bu algı değişti” diyen güzellik uzmanı Yasemin Fatih Amato, “güzelliğin” tarihi hakkında da şunları söyledi:

RÖNESANS’IN BUGÜNÜN “GÜZELLİĞİ”

“Örneğin Rönesans döneminde göğüsler küçüldü ama kalçalar yeniden genişledi. Bugünün aksine beyaz ten değerliydi. Güzellik ve simetrinin altın oranı kavramları ilk kez bu yüzyılda ortaya çıktı.”

“19. yüzyılda ince kurdeleler moda oldu ve bu sefer kadınlar korselere girdi. 20. yüzyılda ise o dönemin kadın oyuncularının ve popüler modellerinin fiziksel özellikleri toplumun güzellik algısını oluşturdu. Bu can sıkıntısı, yuvarlak ve kadınsı Marilyn Monroe, sıfır beden Twiggy ve daha sonra Kate Moss.”

HERKES GİBİDİR!

“Günümüzde sürekli gelişen güzellik sektörü sayesinde insanlar yüzlerinde ve vücutlarında beğenmedikleri birçok noktayı düzeltebiliyorlar. Her yaştan erkek ve kadın dermatologlara ve plastik cerrahlara bir fotoğrafla kendilerini sunuyorlar. ayak izlerini takip eden ünlü. Bazen tek tip bir görünüme yol açan sosyal medya. Fotoğraftaki kişinin dudak, kaş veya badem gözlü olmasını isteyebilirler.”

İŞTE BUGÜN “BELESA” ÖNLEMLERİ

“Şu anki güzellik algısı uzun, sağlıklı, fit bir vücut. Ne çok büyük göğüsler ne de geniş kalçalar. Bronz ten, ama biz bunu onaylamıyoruz. Bunun da ötesinde, iyi eğitimli, hayatta tek başına var olabilen, ayakta durma, aktif bir yaşam sürme, özgüveni yüksek entelektüel kadınlar, hobiler ve hobiler uzun vadede giderek daha fazla kabul görmekte ve yaşlandıkça güzel kalmaya devam etmektedir.

“BUZ ESTETİĞİ ARTIK ESTETİK DEĞİLDİR”

Kozmetolog Yasemin Fatih Amato, “Burun estetiği artık estetik olarak kabul edilmemektedir” diyerek şunları vurguladı:

Önce mağaza Programlara konu olan burun estetiği günümüzde oldukça normal bir işlem olarak görülmektedir. Burada bunu bazı adaylarda görüyoruz. Elmacık kemiğini belirginleştiren müdahalelerde de sıklıkla görülmektedir. Bu estetik tercih, kadınlığı ön plana çıkardığı için sıklıkla tercih edilmektedir. Benzer şekilde dudak dolgusu da ince dudaklı adayların sıklıkla başvurduğu estetik müdahalelerden biridir.

Ünlü sanatçı Hülya Avşar ilk olarak 1983 yılında düzenlenen Evrenin Güzellik Yarışması’nda seçilmiş ancak evli olduğu anlaşılınca tacı kaldırılmıştı.

“ŞİMDİ GENİŞ İPTAL”

“Bir dönem kadınların sıklıkla giydiği iri göğüsler günümüzde daha az tercih ediliyordu. Bunu adaylarda rahatlıkla görebiliyoruz. Aynı şekilde geniş kalça estetiği de görülmez.”

“MANDOA DOLGU İLE ÜÇGEN GÖRÜNÜMÜ”

“Peynir dolgulu güçlü üçgen yüz hatlarını sık sık görüyoruz. Bu estetik şekil aynı zamanda son yılların yükselen trendlerinden biri.”

“Estetik çağın giderek azaldığını biliyoruz. Burada önemli olan kişinin memnun olmadığı durumu düzelterek kişide mutluluk yaratmak. Ancak insanların standart güzellik algısına hapsolduğunu görüyoruz. Burun ve dudak olmamasına rağmen Birine ihtiyaç duyulur, işlem ya da işlemler ancak bu algı ile yapılır. Ne kendilerini ne de oradaki insanları mutlu etmeyen bir sonuç vardır. Birbirine benzeyen çok kız var ama hem genetik hem de iklim koşulları bizim kişiliğimizde değişikliklere neden oldu. bedenler. Farklılıklarla güzeliz.”

“Yüzümüz aynı zamanda kimliğimizdir. Sürekli değişen bir kimlik ve ruhunuza uymayan bir süreç bizi sağlıklı kılıyor. Bu yüzden bir ünlünün kalçasını, dudağını ve yüzünü taklit etmek yerine ruhumuzu dinlemeliyiz.”

Kaynak: Özgürlük

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu