Ekonomi

Mobil koyun banyosu çobanların ve koyunların hizmetinde

BURSA (İHA) – Bursa‘s Mustafakemalpaşa İlçede belediye tarafından üretilen seyyar koyun hamamı hizmete açıldı. Köyden köye dolaşan seyyar hamam sayesinde koyunlar temizdir.

Hayvan yetiştiricilerini desteklemek amacıyla Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin kendi atölyelerinde üretip geliştirdiği “seyyar koyun hamamı”, Ocaklı’nın kırsal ilçesinde pilot uygulama ile gösterildi.

Mustafakemalpaşa’da tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için yürütülen çalışmalar kapsamında, Tarım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yürütülen proje ile küçükbaş hayvanlar için tasarlanan seyyar koyun banyosu çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Ocaklı ilçesinde Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün Mustafakemalpaşa Belediyesi’ne kendi imkanlarıyla ürettiği “yerli koyun hamamı” için tanıtım programı düzenlendi.

Koyun üreticisi Ahmet Eser’in fikriyle hayata geçirilen proje ile küçükbaş hayvanlar ilaçlı su dolu özel tasarlanmış havuza girilerek kene ve parazitlerden arındırılacak. Özellikle küçükbaş hayvanlarda verim kaybına neden olan parazitlerle mücadelede proje zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayacaktır.

Mustafakemalpaşa’da tarım ve hayvancılığı geliştirmek, teknik destek sağlamak ve sektörü yeni fikirlerle daha iyi yerlere taşımak için çalışmalar yapıldığını belirten Başkan Mehmet Kanar, “Yerli koyun banyolarını da yaptık. Koyun üreticisi Ahmet Eser Bey teknik kadromuzla birlikte harika bir tarım makinesi ortaya çıkarmıştır. Pilot Bölgemiz Ocaklı’da testlerden başarıyla geçen sistemi seri üretime geçirerek bölgenin her yerinden hayvan yetiştiricilerimizin hizmetine sunacağız. Mustafakemalpaşa üreticilerimizi tebrik ederiz. “-BURSA

Çobanların ve koyunların hizmetinde seyyar koyun banyosu

Çobanların ve koyunların hizmetinde seyyar koyun banyosu

Çobanların ve koyunların hizmetinde seyyar koyun banyosu

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu